Benedikt XVI.: Pápež liturgie
Prinášame vám príspevok o. Ľubomíra Urbančoka, ktorý odznel na konferencii Spolku latinskej omše 7. júla 2023.
otec Ľubomír Urbančok
Ctení otcovia, dôstojní páni profesori, milí priatelia Spolku latinskej omše, účastníci našej konferencie!
Ďakujem pánovi predsedovi Spolku latinskej omše za úvodné slovo. Teraz je na mne náročná úloha uvedenia konferencie spolu s úvodnou prednáškou, ktorá by mala vysvetliť jednak dôvod toho prečo sme tu ako aj zdôvodniť názov a tému našej konferencie.
Už sú to takmer dva roky, čo sme aj na Slovensku založili Spolok latinskej omše, ktorý bol následne počas rímskej púte Summorum pontificum prijatý do celosvetovej asociácie UNA VOCE INTERNATIONAL. Na počiatku stála myšlienka založiť organizáciu, ktorá bude sprítomňovať a svojím pôsobením vteľovať prítomnosť Tradície Cirkvi, prostredníctvom tradičnej formy slávenia liturgie spred liturgickej reformy, ktorú priniesol Druhý vatikánsky koncil.
Hoci sa naša činnosť doteraz sústreďovala na fyzické pôsobenie v okolí Trnavy, tiež sme od počiatku začali vyvíjať úsilie o prekladanie rozličných dôležitých článkov, ktoré sa dotýkajú života tradičnej liturgie v Cirkvi. Okrem pravidelných stretnutí, sme za tento čas zorganizovali dve púte do Ríma počas víkendu Summorum pontificum, vydali a prezentovali sme knihu Mons. Athanasia Schneidera Christus Vincit, pričom sme pomocného biskupa Nur-Sultanu privítali aj osobne, tu v týchto priestoroch. Súčasná konferencia je na počiatku ďalšej, pravidelnej aktivity, veríme že každoročnej, v rámci ktorej chceme prezentovať aj takzvanú Spolkovú ročenku. V nej budú v knižnej podobe zverejnené rozličné vzácne texty, ktoré boli v priebehu roka uverejnené aj v elektronickej podobe. Okrem toho, že napomôžu ešte pohodlnejšej forme čítania, zabezpečia aj ich zotrvanie v konkrétnom čase a priestore a napomôžu ešte ľahšiemu šíreniu textov a diskusií, ktoré boli nášmu jazykovému priestoru doteraz, žiaľ, nedostupné a často zamlčiavané.
V súčasnosti je možné pozorovať bohatú diskusiu v otázkach predkoncilovej liturgie na Západe, ako aj odpor alebo značné nesympatie v istých cirkevných kruhoch u nás i v zahraničí voči predkoncilovej liturgii. Častokrát sú otvárané mnohé náročné otázky medzi zástancami aj odporcami tejto liturgie, ktoré však nachádzajú veľmi plytkú a povrchnú argumentáciu. Len na ilustráciu jednej či druhej strany mince, spomeniem po jednom príklade z oboch strán. Nedávno sme pozorovali kritiku troch, hoci výborných teológov v Spojených štátoch – medzi nimi známeho kapucínskeho teológa otca Weinandyho – voči používaniu predkoncilovej liturgie. Žiaľ je potrebné povedať, že ich argumentácia bola povrchná a poukazovala na základné neznalosti liturgie a jej teológie.¹ Pre predstavu spomeniem len jedno rozšírené klamstvo, ktoré uvideli, a to, že Ján Pavol II. a Benedikt XVI. povolili používanie staršej liturgie len preto, lebo tak chceli napomôcť zblíženiu s Bratstvom svätého Pia X.
Na druhej, tradičnej, strane sa zdá, že presadzovanie pravdy nabralo skôr formy politického odboja, než serióznej, vedeckej a teologickej diskusie. Jeden zo známych autorov vydal pred niekoľkými mesiacmi asi 400 stranovú publikáciu o ktorej hovorí, že je ovocím jeho tridsať ročného štúdia. Prvá kapitola jeho diela si kladie za cieľ ukázať Tradíciu ako definitívnu normu života Cirkvi. Na tom by ešte nebolo nič zlé. On tu však má samozrejme na mysli liturgickú tradíciu, čo je už trošku niečo iné. Na niekoľkých desiatkach strán, okrem pár citátov nedokáže podať seriózne vysvetlenie, ktoré by zaujímalo každého jedného z nás – nakoľko a do akej miery sa identifikuje liturgia so samotnou nemennou Tradíciou Cirkvi. Nechcem otázku zľahčovať a tvrdiť, že je možné robiť čokoľvek s liturgiou Cirkvi, avšak jej identifikácia 1:1 s nemennou Tradíciou neobstojí ani teologicky ani historicky.²
Touto konferenciou chceme preto v našom geografickom priestore naviazať na úsilie veľkého francúzskeho biskupa, Mons. Dominiqua Rey, ktorý dal svojho času vznik konferencii s názvom Sacra Liturgia, ktorá sa pravidelne konala v Ríme a následne z jej referátov vznikla aj cenná knižná publikácia.³ Na opakovaných podujatiach konferencie vystúpili mnohí známi kardináli, biskupi či teológovia z celého sveta. Spomeňme si len na konferenciu, ktorá sa udiala v roku 2016 v Londýne, kde navrhol kardinál Sarah, vtedajší prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí potrebu uskutočnenia tzv. reformy reformy, veľmi vzácnej pápežovi Benediktovi XVI., ako aj potrebu návratu konania bohoslužby smerom na východ. Niekoľko dní po nej bol jeho názor označený tlačovým strediskom Svätej stolice za jeho osobný.⁴
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!