
Kardinál Burke: Kristus Kráľ nás oslobodzuje od ideológií a apostázy
Kristovo kráľovstvo nad srdcami a celou spoločnosťou obnovuje pôvodné spoločenstvo človeka s Bohom a je odpoveďou na rastúci zmätok vo svete a v Cirkvi. Zhrnutie kardinálovho príhovoru na otvorení Školy sociálnej náuky, ktorú organizuje Van Thuân Observatory a Bussola. Na youtube môžete sledovať videozáznam z úvodnej prednášky.

BOH NEVOLÁ TURISTOV, ALE BOJOVNÍKOV
(Homília na 4. pôstnu nedeľu)
Keď sa úprimne pozrieme na život kresťanov dnešnej doby — a neraz aj na ten náš vlastný — vidíme, ako málo si uvedomujeme, čo to naozaj znamená byť kresťanom. Byť kresťanom nie je niečo samozrejmé. Nie je to len tradícia, zvyklosť, identita, ktorú si nosíme na občianskom preukaze. Byť kresťanom je náročné. Vyžaduje si to bdelosť, vernosť, námahu. Je to každodenný duchovný boj.

Závislosti a sloboda duše: Duchovný liek od svätých Otcov
Dá sa vymaniť zo závislosti? Akú silu má duchovné vedenie v dnešnom svete? A čo je najnebezpečnejšia choroba duše moderného človeka, o ktorej vôbec nevie?
V pokračovaní exkluzívneho rozhovoru s Jean-Claudom Larchetom sa dotýkame štyroch hlbokých a naliehavých otázok:
– o závislostiach a duchovnej terapii podľa svätých Otcov,
– o nevedomej vzbure človeka proti Bohu,
– o najkratšej ceste k Bohu – cez pokánie a modlitbu,
– a o tom, či sa ešte dá znovu kresťansky pretvoriť dnešná kultúra.
Larchet odpovedá s pokojnou vážnosťou, s hĺbkou duchovného otca, ale aj so znalosťou moderného sveta. Tento text je pozvaním znovu sa nadýchnuť duchovnej múdrosti v čase, keď ju svet stráca.

Bdelá myseľ v digitálnom chaose: Rady od pravoslávneho duchovného autora
Čo znamená duchovný boj v dobe digitálneho pretlaku? Ako sa modliť, keď sme neustále online? A akú úlohu dnes zohrávajú kláštory v živote veriacich?
V originálnom rozhovore s pravoslávnym teológom a asketickým autorom Jean-Claudom Larchetom nájdete jasné, priame a veľmi konkrétne odpovede.
V prvej časti sa venujeme trom silným témam:
– vnútornému pokoju v dobe informačného hluku,
– zmyslu a rizikám dnešného mníšstva,
– a stratám, ktoré prináša globalizácia pre kresťanskú kultúru.

NAJNEBEZPEČNEJŠÍ DÉMON? TEN, KTORÉHO SI NEVŠIMNEŠ
KÁZEŇ NA 3. PÔSTNU NEDEĽU
Dnešné evanjelium tretej pôstnej nedele nám predkladá veľmi silný obraz. Ježiš vyháňa zlého ducha z nemého človeka, a hoci koná jasne a s mocou, niektorí ho obviňujú, že koná v mene Belzebuba. Ježiš na ich výčitky odpovedá slovami, ktoré zasahujú do hĺbky: „Keď nečistý duch vyjde z človeka, blúdi po vyschnutých miestach a hľadá odpočinok. Keď ho nenájde, povie si: Vrátim sa do svojho domu, odkiaľ som vyšiel. A príde, nájde ho vymetený a vyzdobený. Vtedy odíde, vezme so sebou sedem iných duchov, horších než je sám, vojdú dnu a usadia sa tam. A stav toho človeka je horší ako predtým.“

Nursia - slávnostná pôstna výzva
Milí priatelia,
pred niekoľkými mesiacmi som sa s vami podelil o niekoľko fotografií novej kláštornej ošetrovne. Toto obdobie plné prechladnutia a chrípky nám hneď dalo príležitosť, aby sme ich skvele využili! Viem si predstaviť, že aj mnohým z vás priniesla zima ťažké chvíle. Koniec koncov, každá choroba, aj tá mierna, nám môže pripomenúť našu ľudskú krehkosť. To nás môže spočiatku vystrašiť, ale s trpezlivosťou sa toto vedomie stáva utešujúcou myšlienkou. Naša sila totiž nespočíva v absencii slabosti, ale v našom spoliehaní sa na Boha, ktorý jediný skutočne disponuje tou silou, ktorú si tak často želáme.

Pravý význam sviatku svätého Jozefa
Náboženská nevedomosť, v ktorej žijeme, priniesla – okrem iných škodlivých účinkov – aj to, že úplne znetvorila skutočný význam niektorých smerníc Cirkvi. Tieto usmernenia, ak sú nesprávne pochopené, sú úplne neplodné, pokiaľ ide o duchovné ovocie. Naopak, ak by boli správne pochopené, boli by plodné v milostiach a prinášali by ovocie všetkých druhov.

Svätý Jozef – Ochranca svätej Cirkvi
Prinášame text krátkej prednášky, ktorú predniesol profesor Plinio Corrêa de Oliveira pri príležitosti sviatku svätého Jozefa 19. marca 1969.

Modlitba ku kardinálovi Giuseppe Sirimu – Verný pastier Cirkvi
Všemohúci a milosrdný Bože,
Ďakujeme Ti, že si daroval svojej Cirkvi kardinála Giuseppe Siriho, verného služobníka Evanjelia a horlivého pastiera Tvojho ľudu. Počas svojho dlhoročného pôsobenia ako arcibiskup Janova (1946–1987) sa vyznačoval pevnosťou charakteru a neochotou robiť kompromisy vo veciach viery. Neraz to vyvolávalo nesúhlas sveta, ale jeho neochvejná vernosť Kristovi a Jeho Cirkvi bola svetlom pre veriacich.

NAJVÄČŠIA ILÚZIA VERIACICH: MYSLÍME SI, ŽE SME DOBRÍ KATOLÍCI
(Kázeň na Popolcovú stredu)
Kajajte sa a verte evanjeliu. Tieto slová kňaz vyslovuje, keď nás na Popolcovú stredu značí popolom. Tradičná formulácia hovorí: Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš. Po smrti sa telo rozpadne a obráti na prach. To je dôsledok dedičného hriechu aj našich osobných hriechov.

Rady pre intelektuálny život
S povolením adresáta uvádzame nižšie prepis listu Plinia Corrêu de Oliveiru mladému spolupracovníkovi brazílskej TFP, obsahujúci niekoľko rád o intelektuálnom živote. Dúfame, že tieto rady môžu byť užitočné pre všetkých, ktorí bojujú za obranu pravdy.

„Informačná vojna“, v ktorej bojujeme
Jezuitský kňaz Antonin Eymieu (1861 – 1933) vo svojom významnom diele Sebaovládanie (tal. preklad: Edizioni Radio Spada, Cermenate 2021) ustanovuje niekoľko zásadných psychologických zákonov, ktoré riadia vzťahy medzi myšlienkami, pocitmi a činmi človeka. Ľudské činy závisia od základných schopností duše – rozumu a vôle. Sú to teda myšlienky a vášne, ktoré vo svojej vzájomnej prepojenosti poháňajú dejiny.

EXKLUZÍVNE: Kardináli sa pri voľbe nového pápeža musia mať na pozore pred „protikresťanským“ svetom
V čase, keď Cirkev čelí prehlbujúcej sa kríze, kardinál Gerhard Müller pre LifeSiteNews povedal, že na budúcom konkláve kardináli nesmú hľadať pápeža na obraz jeho predchodcu, ale skôr skutočného nástupcu svätého Petra, ktorý bude zachovávať Kristovo učenie bez kompromisov.
Členovia Kolégia kardinálov by mali hlboko uvažovať o „protikresťanskej“ povahe dnešného sveta a situácii Cirkvi, keď budú voliť nového pápeža, uviedol bývalý prefekt vatikánskej Kongregácie pre náuku viery Gerhard kardinál Müller.

Čo má biskup učiť?
Čo má katolícky biskup učiť? Prísaha vernosti pri preberaní úradu, ktorý sa má vykonávať v mene Cirkvi, ponúka stručnú odpoveď: „Pri plnení úlohy, ktorá mi bola zverená v mene Cirkvi, budem pevne zachovávať celý poklad viery; budem ho verne odovzdávať a vysvetľovať a vyhnem sa akémukoľvek učeniu, ktoré mu protirečí.“

KRČMA ALEBO KALVÁRIA? KAM VEDIE NAŠA VIERA
(Kázeň na 8. nedeľu v cezročnom období)
Možno viacerí z vás postrehli dianie okolo takzvanej omše v krčme, ktorú v Prahe odslúžil mediálne známy kňaz a autor kníh. Medzi mojimi čitateľmi azda netreba vysvetľovať, že svätá omša do krčmy nepatrí. Zároveň však každý, kto ma pozná, vie, že zastávam názor, že po svätej omši si človek môže zájsť do krčmy na dobré pivo či pohár vína.

Zákon silnejšieho: Boh na prvom mieste!
Kým v jednej z izieb polikliniky Gemelli bojuje 266. nástupca svätého Petra so smrťou, dvaja mocní zeme, Donald Trump a Vladimír Putin, rokujú o budúcnosti Ukrajiny a Európy. Zdalo by sa, že dialóg medzi prezidentom Spojených štátov a hlavou Ruskej federácie je rozhovorom, no v skutočnosti ide o súboj síl. Americký prezident má za cieľ vytvoriť preferenčné spojenectvo s Ruskom, aby ho oddelil od Číny, ktorá je hlavným globálnym protivníkom Spojených štátov. Putinov strategický cieľ je, naopak, naštrbiť transatlantickú alianciu, odlúčiť Európu od USA a oslabiť Západ. Obaja lídri sú presvedčení o imperiálnej misii svojich národov. Trump vo svojom inauguračnom prejave v Bielom dome 20. januára 2025 vyjadril heslom „America First“ myšlienku „zjavného osudu“ Spojených štátov vo svete

Kardinál pokory: Rafael Merry del Val a jeho boj za vieru
Kardinál Rafael Merry del Val y Zulueta (1865–1930) bol významný vatikánsky diplomat, teológ a štátny sekretár pápeža sv. Pia X. Bol jednou z kľúčových osobností boja proti modernizmu na začiatku 20. storočia a autor známych Litánií pokory.

Choroba pápeža Františka a úcta k pápežskému úradu
22. februára, po niekoľkých dňoch pobytu v nemocnici Gemelli, sa zdravotný stav pápeža Františka zhoršil. Bol to sviatok Katedry svätého Petra, veľmi starobylej tradície, ktorá je v Ríme doložená od 4. storočia a ktorou sa ďakuje Bohu za poslanie, ktoré Kristus zveril apoštolovi Petrovi a jeho nástupcom, aby pásli, viedli a spravovali jeho univerzálne stádo.

SLOBODA V DISCIPLÍNE: AKO SI NASTAVIŤ PÔSTNY PLÁN
(Kázeň na 7. nedeľu v cezročnom období)
Podľa tradície Cirkvi sa príprava na pôstne obdobie začína tzv. predpôstnym obdobím, ktoré trvá 70 dní. Cirkev vo svojej múdrosti vždy chápala potrebu prechodného času, ktorý umožňuje človeku duchovne sa nastaviť. Táto potreba je hlboko zakorenená v našej ľudskej prirodzenosti. Svedčí o tom aj projekt Exodus 90, ktorý obdobie prípravy ešte predlžuje na 90 dní pred Veľkou nocou.

Na obranu pustovníckeho povolania
Keď sa povie slovo „pustovník“ alebo „anachoréta“, mnohým sa vybaví zvláštny človek, akási zaniknutá duchovná bytosť v dejinách Cirkvi. V skutočnosti bol na začiatku štvrtého storočia eremitský život jedným zo štandardných spôsobov, najmä na Východe.