Rady pre intelektuálny život

Zdroj: commons.wikimedia.org

S povolením adresáta uvádzame nižšie prepis listu Plinia Corrêu de Oliveiru mladému spolupracovníkovi brazílskej TFP, obsahujúci niekoľko rád o intelektuálnom živote. Dúfame, že tieto rady môžu byť užitočné pre všetkých, ktorí bojujú za obranu pravdy. Podnadpisy sú redakčné.

Môj drahý priateľ,
Salve Maria!

S veľkým dojatím som si prečítal list, ktorý si mi poslal.
Neber mi za zlé, ak ti poviem, že som sa nemohol ubrániť úsmevu, keď som videl, že by si chcel byť človekom ako ja. Úprimne ti zaručujem, že by si tým nič nezískal, ba naopak. Ak by som ti mohol niečo dobré zaželať, bolo by to práve to, aby sa to nestalo. Každý z nás má jedinečnú a nenapodobiteľnú osobnosť a je Bohom povolaný k tomu, aby uskutočnil svoj vlastný ideál dokonalosti. Od nás sa vyžaduje vernosť pravde, jedinému spôsobu, ako dosiahnuť náš osobný cieľ.

Len vášeň pre pravdu ospravedlňuje existenciu filozofov a spisovateľov
Keď hovoríme o pravde, dostávame sa presne k jadru tvojho listu. Svet je plný filozofov a spisovateľov, no jediná vec, ktorá ospravedlňuje existenciu jedných aj druhých, je vášeň pre pravdu. Bez tejto vášne sú knihy a filozofie len márnosťou – veľmi nebezpečnou márnosťou, ktorá podpaľuje Zem a roznecuje plamene pekla.
Kto má vášeň pre pravdu, je ochotný úplne sa vzdať seba samého, bez najmenšieho obmedzenia. Obetuje najlákavejšie myšlienky, najgeniálnejšie systémy, najhlbšie a najjasnejšie úvahy, najmilšie intuície, najvyššie uspokojenie rozumu a napokon aj najpútavejšie formulácie a esteticky najpríťažlivejšie obrazy, len aby prísne a nekompromisne odhalil pravdu – iba pravdu, ktorá je pre náš ľudský údel vždy náročná kvôli svojej podstatnej transcendentnosti.

Kto má vášeň pre pravdu, vystavuje sa nevôli ľudí
A to nie je všetko. Pravda nikdy nebola veľmi obľúbená medzi ľuďmi a v našich dňoch je dokonca opovrhovaná. Pravda je jedna a nemenná, no ľudia milujú pestré divadlo striedajúcich sa názorov; pravda je večná, no ľudia sledujú módu; pravda je vážna, no ľudia sú ľahkovážni; pravda ukazuje povinnosť, kým ľudia chcú pôžitky; skrátka, pravda je prísna zatiaľ čo ľudia nemajú žiadnu mieru.
Ten, kto má vášeň pre pravdu, sa preto nevyhnutne vystavuje nevôli ľudí, no uprednostní pravdu pred dočasnými dobrami, kariérou, slávou či vlastnou reputáciou. Bude prenasledovaný a obviňovaný tými, ktorí pravdu zneužívajú a robia z nej iba nástroj svojej zaslepenosti a chamtivosti.
No ani to ešte nie je všetko. Vášeň pre pravdu ho môže viesť k tomu, že bude roky mlčať, kým iní sa budú vyvyšovať pred verejnou mienkou a kritikou svojou tvorbou literárnych a filozofických diel. On však zostane ticho, až kým nenastane jediný dôvod, ktorý ho prinúti prehovoriť: svedčiť o pravde.
Pred tým, čo som práve povedal, by si mohol namietať, že namiesto cesty filozofie som ukázal cestu svätosti. Je to pravda. Chcem len zdôrazniť, že pre toho, kto má povolanie k filozofickým štúdiám, sa duchovná dokonalosť nazýva vášeň pre pravdu. Pre nás katolíkov pravda nie je iba epistemologická či metafyzická otázka – je Druhou Osobou Najsvätejšej Trojice, Slovom Božím, ktoré sa stalo telom, aby nás spasilo.

Teraz, keď sme sa dostali k tomuto bodu, môžeme vyvodiť závery a odpovedať na konkrétne otázky, ktoré mi vo svojom liste kladieš.

Intelektuálny život je úzko spojený s duchovným a závisí od neho
Prvá vec je, že nesmie existovať rozdiel medzi tvojím duchovným a intelektuálnym životom. Keďže hovoríš, že chceš všetko robiť podľa Božej vôle a cítiš povolanie k filozofickým štúdiám, neboj sa o budúcnosť ani o to, ako si zarobíš na živobytie: plň svedomito svoje povinnosti a dôveruj Prozreteľnosti. Maj vieru – Boh nezabúda na tých, ktorí Mu slúžia.
On však zvyčajne skúša dôveru svojich služobníkov. Keď sa ti to stane, nemysli si, že si opustený: toto sú normálne cesty Prozreteľnosti. Keď sa bude zdať, že všetko je stratené alebo ohrozené, vtedy príde riešenie. Neočakávaj však definitívne riešenia. Vždy zostane určitý priestor pre neistotu a riziko. Aj to je potrebné, lebo Boh chce, aby sme dôverovali iba Jemu, a nie ľudským istotám.
Na druhej strane nesmieme stratiť zo zreteľa, že sme v tomto svete vyhnancami a že terajší život je dočasný a neistý. Preto na tejto zemi neexistuje a ani by sme si nemali želať žiadnu definitívnu situáciu. Musíme žiť z viery, a viera je nevyhnutne nejasná, pretože jej predmetom je to, čo je neviditeľné a neprístupné prirodzenému rozumu. Svätý Peter, kráčajúci po rozbúrenom mori, je obrazom kresťanského života. Viem dobre, že táto cesta je ťažká. Je to úzka cesta spásy, ktorú ukázal Ježiš. Iná neexistuje.

Vyhnúť sa akémukoľvek rozdeleniu medzi myslením a životom
Po druhé, pokiaľ ide priamo o tvoje štúdiá, budeš musieť starostlivo dbať na to, aby si predišiel akémukoľvek rozchodu medzi myslením a životom. Filozofiu nemožno chápať ako riešenie geometrického teorému. Inými slovami, filozof sa nemôže pohodlne postaviť „mimo“ filozofie a potom ju budovať s eleganciou a odstupom. Naopak, on sám, jeho život, jeho osud či osud ľudstva sú viditeľne ovplyvnené tým, akým smerom sa budú uberať filozofické otázky. Filozof sám musí byť prvou filozofickou otázkou, o ktorú ide, pretože práve svojím bytím z mäsa a kostí stojí filozof nohami v realite.
Preto filozof nemusí mať iba bystrý a rozvinutý rozum, ale je nevyhnutné, aby mal bohatú, mocnú a energickú osobnosť, v ktorej sa môže celá realita široko odraziť. Aby si dosiahol túto hĺbku a šírku osobnosti, zdá sa mi užitočné, aby si okrem vlastných filozofických štúdií, o ktorých budem hovoriť neskôr, rozvíjal svojho ducha v kontakte s veľkými dielami, v ktorých sa vyjadrujú základné črty ľudskej duše a ktorých časté čítanie prináša nenahraditeľné rozšírenie pohľadu na všetky problémy. Vergílius, Dante, Shakespeare, francúzski klasici patria do tejto línie. Nie preto, že by boli bezchybní, na to pamätaj. Ale vo všetkých vanie nádherný duch, ktorý človeka povznáša.
Nehovorím ti ani, aby si tieto diela systematicky študoval. To vôbec nie. Nejde o štúdium ani o plnenie úloh, ale o potešenie, o vychutnávanie. Z nich si vyberieš to, čo sa ti najviac páči. Rovnako môžeš striedať, zdržať sa pri úryvku jedného alebo pasáži druhého. V úplnej slobode. Dôležité je, aby si ich čítal v origináli.
Nie je to len čítanie veľkých literárnych diel, čo vedie k tomuto cieľu, ale aj kontemplácia veľkého maliarstva a počúvanie hudby veľkých majstrov, ako sú Bach či Händel. V tom všetkom si každý musí nasledovať vlastné sklony, a ja skôr naznačujem, než ovplyvňujem.

Svätý Tomáš je jasnejší než nejeden z jeho komentátorov
Keď sa teda vrátim k tvojim štúdiám, musím povedať, že úplne chápem tvoju nespokojnosť a zmätenosť, ktoré ti spôsobujú niektorí súčasní autori prezentujúci sa ako tomisti. Títo autori nie sú ani skutočnými filozofmi, ani tomistami, a najlepšie, čo môžeš teraz urobiť, je odložiť ich nabok. Môžu ti len pomýliť ducha a zviesť ho na nebezpečné cesty.
Čo sa týka [Jacquesa] Maritaina, je to len popularizátor obdarený literárnymi kvalitami, no bez akejkoľvek vedeckej vážnosti. Tí, čo ho nasledujú, majú povrchnú mentalitu, uspokojujú sa a uspávajú jeho lyricko-metafyzickými formulami, ktoré neobstoja pri hlbšej analýze, pretože hneď odhaľujú nepresnosti, pochybnosti a dvojzmysly, ktorými sú presiaknuté. Keď som mal tvoj vek, priznávam, že som sa nimi nechal zviesť, lebo oslovovali moju citovosť. Boh mi však dal milosť včas vidieť jed, ktorý obsahovali.
Keď človek spozná skutočných filozofov, hanbí sa za prázdne, nesúvislé, hlúpe a domýšľavé blúznenia niektorých dnešných pseudotomistických filozofov, ktorí len deformujú tomizmus, prispôsobujú ho všetkým najnovším módam (ktoré ani nechápu), a pritom s najväčšou naivitou prehliadajú najhlbšie myšlienky svätého Tomáša.
Choď priamo k prameňu. Snaž sa zoznámiť s textami svätého Tomáša. Neboj sa, Anjelský Doktor je jasnejší než nejeden z jeho komentátorov. Všetko závisí od toho, či si zvykneš na jeho štýl a, čo je dôležitejšie, na jeho disciplínu. To však nebude ťažké, ak budeme mať usilovnosť a pokoru.
Na začiatok by som ti odporučil Prvú časť Sumy a De Veritate. Z Prvej časti zatiaľ vynechaj otázky 2, 23 a 24. Čo sa týka De Veritate, zatiaľ nechoď ďalej ako po tretiu otázku. Na úvod sa ešte nepúšťaj do systematického štúdia, ale rob tak, ako som ti odporučil pri klasických dielach. Pamätaj, že nejde ešte o to, aby si sa učil svätého Tomáša, ale aby si sa s ním zoznámil. Preto, ak narazíš na text, ktorý kladie väčší odpor tvojmu rozumu, nenúť sa, ale hľadaj niečo ľahšie.
A teraz vyslovím dôležitejšiu poznámku: meditácia a premýšľanie sú cennejšie než čítanie. Preto sa snaž, pokiaľ to bude možné, hľadať odpovede sám, namiesto toho, aby si hľadal hotové riešenia. Predovšetkým sa obmedz iba na texty svätého Tomáša a nesnaž sa čítať vysvetlivky v poznámkach pod čiarou. Keď si takto privyknutý na ducha svätého Tomáša, potom môžeme myslieť na niečo ďalšie.

Autentický duchovný život: jediný pokrm rozumu
Napokon prichádzame k poslednému záveru, ktorý má najväčšiu váhu. Skutočný filozof môže svoje myslenie a osobnosť živiť iba autentickým duchovným životom. Podľa môjho názoru najlepším základom sú stále Duchovné cvičenia svätého Ignáca spolu s Nasledovaním Krista. Podľa smerníc, ktoré dávam týmto mojim radám, hľadaj prednostne iba originálne texty; len texty, bez akýchkoľvek komentárov. Keďže katolícka zbožnosť je v základe mariánska, maj vždy poruke vynikajúce diela svätého Ľudovíta Máriu Grigniona z Montfortu; všetky, ak to bude možné.

Diabol loví v kalných vodách nervozity
Myslím si, že som takto čo najlepšie – a po tom, čo som prosil Boha o svetlo pre takú zodpovednú úlohu – odpovedal na ťažkosti, ktoré si mi vo svojom liste predložil. Určite v tejto mojej odpovedi nájdeš mnoho nedostatkov: to je ľudská časť. Boh ich však doplní, keď sa k Nemu s dôverou obrátiš.
Predovšetkým zostaň pokojný a v pokoji. Snaž sa nerozrušiť. Nervozita je kalná voda, v ktorej diabol loví; a je majstrom v dráždení nervov a mučení svedomia prostredníctvom predstáv, návrhov, podnetov, ba aj priamo pôsobením na telo, kde vyvoláva fyzické pocity nepohody, úzkosti, odporu, búšenia srdca a podobne. Nenechaj sa tým ničím ohromiť. Hľaď dopredu, na Srdcia Ježiša a Márie, a kráčaj po rozbúrených vlnách s plnou dôverou.
Tu sme, ja a moji priatelia, k dispozícii pre všetko, čo budeš potrebovať. Nerob ceremónie. A nezabudni na mňa vo svojich modlitbách.

Tvoj v Ježišovi a Márii,

Plinio Corrêa de Oliveira

Zdroj: aftp.it

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

NAJVÄČŠIA ILÚZIA VERIACICH: MYSLÍME SI, ŽE SME DOBRÍ KATOLÍCI

Next
Next

„Informačná vojna“, v ktorej bojujeme