Svätý Jozef – Ochranca svätej Cirkvi

Prinášame text krátkej prednášky, ktorú predniesol profesor Plinio Corrêa de Oliveira pri príležitosti sviatku svätého Jozefa 19. marca 1969.

Existuje viacero invokácií k svätému Jozefovi. Podľa môjho názoru – po tých, ktoré sa priamo týkajú nášho Pána Ježiša Krista – niet krajšej invokácie než „Ochranca svätej Cirkvi“.

Ochranca niečoho je v istom zmysle symbolom toho, čo chráni. Uvažujme napríklad o strážcovi kráľovnej [Anglicka - Alžbety II.]. Táto osoba v sebe nesie čosi z kráľovskej vznešenosti samotnej kráľovnej; byť strážcom kráľovnej je cťou! Na strážcov kráľovnej vyberajú najschopnejších jednotlivcov, tých, ktorí preukázali najväčšiu odvahu, tých, ktorí v bojoch dali najväčší dôkaz oddanosti anglickej korune. Títo sú pozvaní, aby sa stali strážcami kráľovnej.

Ak je teda cťou byť strážcom kráľovnej, ak je cťou byť strážcom pápeža, akou cťou je potom byť ochrancom Svätej Katolíckej cirkvi! Okrem Panny Márie, ktorá je Matkou Cirkvi, sa nikto nemôže porovnávať s Katolíckou cirkvou. Ani ktorýkoľvek anjel, ani všetci svätí, ak ich berieme jednotlivo, nemajú dôstojnosť Katolíckej cirkvi. Lebo Cirkev zahŕňa všetkých svätých, je sama zdrojom ich svätosti, a preto žiaden svätec nemôže mať dôstojnosť rovnú dôstojnosti Katolíckej cirkvi.

Morálna veľkosť manžela Panny Márie a adoptívneho Otca Dieťaťa Ježiša…

Predstavte si teda, aký je patrón katolíckej cirkvi! Musí byť niečím takým vznešeným, takým vznešeným, že musí byť akoby odrazom Cirkvi, ktorej je patrónom! Aby jej bol primeraný, musí byť odrazom Cirkvi, ktorej je strážcom.

Treba mať na pamäti, že duchovnú postavu svätého Jozefa - ako zodpovedajúcu duchu Katolíckej cirkvi, ako prototyp a veľkolepý vzor mentality, náuky a ducha Katolíckej cirkvi - možno hodnotiť len podľa tohto ďalšieho kritéria: podľa toho, že je manželom Panny Márie, a teda jej primeraný; je adoptívnym otcom Dieťaťa Ježiša, a teda je mu primeraný!

Ak chceme získať predstavu o duši svätého Jozefa, o jeho duchu, mali by sme uvážiť všetko, čo si myslíme o Katolíckej cirkvi, všetku jej veľkosť, všetku jej jednoduchosť, všetku jej dôstojnosť, všetku jej láskavosť, všetku jej múdrosť, všetku jej nesmiernosť, všetko, čo by sme mohli o Katolíckej cirkvi povedať, a predstaviť si to uskutočnené v jednom človeku! Potom by sme mali morálnu podobu svätého Jozefa!

Musíme si teda aspoň predstaviť morálny profil tohto svätca: čistotu svätého Jozefa, jeho nepoškvrnenú nevinnosť. A musíme sa k nemu priblížiť s úctou a prosiť ho, aby nám udelil to, po čom tak veľmi túžime.

Čo si od svätého Jozefa vypýtať v deň jeho sviatku?

Každý z nás by si mal – v krátkom spytovaní svedomia – položiť otázku, akú milosť by chcel v tento sviatočný deň od svätého Jozefa vyprosiť. Prvou z milostí, o ktoré by sme mali žiadať, by bola oddanosť Panne Márii; ďalšou by bolo tak dobre odrážať ducha Katolíckej cirkvi, ako to bolo určené v plánoch Prozreteľnosti, keď nás stvorila a udelila nám svätý krst; môžeme prosiť aj o čistotu, skromnosť… môžeme prosiť o čokoľvek. Môžeme si vybrať jednu vec, alebo prosiť o všetko naraz. Niekedy je dobré prosiť iba o jednu vec, ak nás milosť vedie k tomu, aby sme prosili len o ňu. Inokedy je dobré prosiť o všetko, lebo sú chvíle, keď nás milosť pobáda k odvahe a k tomu, aby sme naraz prosili o mnoho vecí.

Dnes teda, v sviatok svätého Jozefa, podľa pohnutia vnútornej milosti v každom z nás, musíme ho o niečo poprosiť. A ak presne nevieme, o čo prosiť, mali by sme mu povedať: „Môj dobrý svätý Jozef, daj mi ty to, čo potrebujem… keďže neviem, čo je pre mňa najlepšie.“ Verím, že z najvyšších nebies sa usmeje a láskavo nám udelí starostlivo vybranú milosť. A tým zakončíme vzývanie svätého Jozefa.

Prof. Plínio Corrêa de Oliveira

Zdroj: corrispondenzaromana.it

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

Pravý význam sviatku svätého Jozefa

Next
Next

Modlitba ku kardinálovi Giuseppe Sirimu – Verný pastier Cirkvi