SLOBODA V DISCIPLÍNE: AKO SI NASTAVIŤ PÔSTNY PLÁN

Poznámky otca Ľubomíra na nedeľu. Ak ich chcete pravidelne dostávať, zapíšte sa k odberu noviniek na konci tohto textu a obdržíte ich v predstihu, už v stredu priamo emailom. Tu sú poznámky uverejnené neskôr. 

(Kázeň na 8. nedeľu v cezročnom období)

Podľa tradície Cirkvi sa príprava na pôstne obdobie začína tzv. predpôstnym obdobím, ktoré trvá 70 dní. Cirkev vo svojej múdrosti vždy chápala potrebu prechodného času, ktorý umožňuje človeku duchovne sa nastaviť. Táto potreba je hlboko zakorenená v našej ľudskej prirodzenosti. Svedčí o tom aj projekt Exodus 90, ktorý obdobie prípravy ešte predlžuje na 90 dní pred Veľkou nocou. Osobne som mal možnosť vidieť jeho pozitívne ovocie v životoch mnohých mužov. Napriek tomu sa domnievam, že by sme sa mali vrátiť k katolíckej tradícii 70 dní, ktorá nám bola odovzdaná generáciami veriacich.

Dnešné prvé čítanie nám predstavuje príbeh Dávida a Saula ako podobenstvo. Dávid svojím milosrdenstvom voči nepriateľovi ukazuje postoj, ktorý by mali mať Kristovi učeníci—odpúšťať a konať dobro aj tým, ktorí im chcú ublížiť.

V evanjeliu nás Ježiš vyzýva, aby sme nasledovali Dávidov príklad: milovali svojich nepriateľov, konali dobro tým, čo nám škodia, a dávali bez očakávania návratu.

Kým Starý zákon prikazoval Izraelitom milovať iba svojich blížnych (porov. Lv 19,18), Ježiš toto prikázanie rozširuje na všetkých ľudí. V Jeho kráľovstve už nerozhoduje národnosť ani pôvod—všetci sme si navzájom bratia a sestry (porov. Lk 10,29–36).

Čas predpôstneho a následne pôstneho sebazapierania vedie k obnove Kristovho obrazu v našej duši, ktorý bol do nej vtlačený pri krste. Druhé čítanie stavia do protikladu človeka stvoreného zo zeme a nebeského človeka, čím nám ukazuje pravý základ kresťanskej lásky. Tá nemôže byť založená na zmysloch ani na tom, čo sa navonok javí príťažlivé, pretože zmysly túžia po tom, čo je lákavé.

Ako hovorí apoštol Pavol: „Prvý človek zo zeme je pozemský, druhý človek je z neba.“ Kresťanská láska preto nemôže byť len prirodzeným citom alebo túžbou po príjemnom, ale musí smerovať k tomu, čo je trvalé a večné. Musí byť zakorenená vo viere—v teologálnej čnosti, ktorá má za svoj predmet Boha milovaného pre Neho samého a milovaného v našom blížnom.

Keď sa blíži pôstne obdobie, je dôležité, aby sme sa už teraz náležite pripravili na jeho prežívanie. Cieľom programu Exodus, o ktorom som hovoril v úvode, je duchovná obnova prostredníctvom disciplíny a sebazaprenia, no jeho skutočná sila spočíva v prehĺbení vzťahu s Bohom a v premene každodenného života. Človek nemôže žiť autentický duchovný život, a ani život vo všeobecnosti, bez sebaovládania a disciplíny.

Cirkev nám vo svojej múdrosti ponúka duchovný život a duchovnú disciplínu, ktoré spolu neoddeliteľne súvisia. Táto duchovná disciplína, askéza, je prostriedkom na dosiahnutie skutočnej slobody. Očisťuje nás od závislostí, ktoré dnes tak veľmi ovládajú svet—od povrchnosti a duchovnej vlažnosti. V čase, keď si mnohí zamieňajú pohodlie za šťastie, program pripomína, že pravá radosť pramení z obety a zjednotenia s Božou vôľou. Každodenná obeť a vnútorná disciplína sú nevyhnutné pre duchovný rast. Pravá sloboda nespočíva v uspokojovaní okamžitých túžob, ale v schopnosti plniť Božiu vôľu s radosťou a vytrvalosťou.

Preto si v týchto dňoch, ktoré nás delia od začiatku pôstu, určime konkrétne skutky sebazáporu a duchovný plán, ktorý budeme dodržiavať.

Každodenná 30-minútová rozjímavá modlitba, častejšia účasť na svätej omši počas týždňa, obmedzenie rozptýlení, ako sú sociálne siete a internet, či praktické sebazaprenia, ako studená sprcha alebo pôst od alkoholu, nám pomôžu posilniť vnútornú slobodu a pripraviť sa na hlbšie prežitie pôstneho obdobia.

Mnohokrát som si kládol otázku, či je primerané žiadať od laikov 30 minút rozjímania denne. Skúsenosti z Exodusu ma však povzbudili, že je to nielen zvládnuteľné, ale aj nesmierne prospešné. Mnohí, o ktorých by som to nikdy nepredpokladal, si každý deň s radosťou našli čas na modlitbu popri rodinných a pracovných povinnostiach.

Modlitba však musí byť sprevádzaná sebazapieraním. Prax studenej sprchy je v tomto výborným príkladom. Vzdanie sa alkoholu, úplné obmedzenie internetu a sociálnych sietí—to nie je žiadny ideál, ale reálny krok k duchovnému rastu.

Poznám mnohých ľudí, ktorí sa na 90 dní zriekli všetkých týchto vecí. Zmenilo to ich život.

Ak naberieme odvahu, zmení to aj kvalitu nášho duchovného života.

Najsvätejšia Panna Mária, Matka nášho Vykupiteľa, v tomto čase prípravy na pôst sa Ti zverujeme s dôverou.

Ty si vždy verne prijímala Božiu vôľu, nauč aj nás žiť v odovzdanosti a láske.

Pomáhaj nám v modlitbe a obete, aby sme sa očistili od všetkého, čo nás oddeľuje od Tvojho Syna.

Oroduj za nás, aby sme s čistým srdcom vstúpili do pôstneho obdobia a žili podľa Božej vôle.

Matka milosti, veď nás na ceste k svätosti, aby sme raz mohli spolu s Tebou hľadieť na Božiu slávu. 

Amen.

PS: Neváhajte sa na mňa obrátiť s Vašimi otázkami a postrehmi na info@oteclubomir.sk.

 

Next
Next

Na obranu pustovníckeho povolania