Kardinál Zen varuje, že cieľom synody je „zvrhnúť“ cirkevnú hierarchiu v prospech „demokratického usporiadania“

Foto: Lifesitenews.com

Kardinál Jozef Zen dôrazne varoval pred synodou o synodalite a pretrvávajúcim rozdelením vyplývajúcim z Fiducia Supplicans a povedal, že „budúcnosť Cirkvi“ je „neistá“, ak sa problémy nevyriešia.

„Najviac ma znepokojuje, ako táto takzvaná ‚synodalita‘ biskupskej synody môže nakoniec skončiť,“ začal Zen, emeritný biskup Hongkongu.

Najnovšia kardinálova úvaha, publikovaná 17. októbra, obnovuje jeho predchádzajúce obavy a kritiku synody o synodalite, ale súvisí aj s kontroverznou deklaráciou Fiducia Supplicans z roku 2023, ktorá schválila „požehnanie“ osôb rovnakého pohlavia. 

Synodalita na „zvrhnutie“ cirkevnej hierarchie

Zen predstavil tradičné chápanie synody a vysvetlil, že „existuje cirkevný dokument, ktorý vysvetľuje synodu (zhromaždenie), dôležitú historickú skutočnosť Cirkvi, že synoda je štruktúra v dejinách, prostredníctvom ktorej hierarchia vedie Cirkev“.

Synoda o synodalite je zložená z laikov a klerikov, čo je zásadná zmena, ktorá vyvolala veľa kritiky, pretože už nie je synodou biskupov. Vedúci predstavitelia synody vytrvalo uvádzali „spoločnú dôstojnosť krstu“ ako dôvod, prečo majú na synode laici aj klerici rovnaké právo hlasovať.

Zen však upozornil, že hoci by sa celá Cirkev mala zapojiť do „evanjelizačného poslania“, iba „hierarchia môže zabezpečiť smerovanie Cirkvi a chrániť poklad viery odovzdanej od apoštolov“. Ježiš zveril Cirkev 'apoštolskému kolégiu na čele s Petrom' a nástupcami apoštolov sú biskupi“.

Viacročný proces synody a rozsiahly plán zapojenia ľudí bol „bezprecedentný svojím rozsahom“, komentoval Zen.

Vyjadril však obavy týkajúce sa postupu:

Na kontinentálnej úrovni generálny sekretariát jednoznačne vykonával prísnu kontrolu pomocou špecifických postupov: dôraz na zdieľanie a vyhýbanie sa diskusiám. Nečakane sa rovnaký prístup použil aj na oficiálnej synode.

Zen sa pripojil ku kardinálovi Gerhardovi Müllerovi a biskupovi Athanasiovi Schneiderovi, ktorí kritizovali možnosť hlasovania laikov a vyslovili zarážajúce tvrdenie, že „cieľom tejto konferencie bolo zjavne zvrhnúť hierarchickú triedu Cirkvi a zaviesť demokratický systém“.

„Pápež mal právo zvolať akékoľvek poradné stretnutie, ale synoda biskupov, ktorej priekopníkom bol pápež Pavol VI., bola špeciálne navrhnutá tak, aby pápež mohol vypočuť názory svojich bratov biskupov,“ dodal. „Pri spoločnom hlasovaní 'nebiskupov' to už nebola synoda biskupov.“

Zen načrtol spôsob, ako by stretnutie malo byť verné identite synody, a vyjadril názor, že „by sa malo vrátiť k spôsobu, ktorý bol v čase, keď bola synoda prvýkrát ustanovená a ktorý dlhé roky dobre fungoval: teda nechať biskupov predsedať, diskutovať a hlasovať a predložiť svoje odporúčania pápežovi, aby ich zvážil ako rady od spolubratov biskupov“.

Vyzval svojich spolubratov biskupov, aby „bojovali za väčšiu moc a aspoň zabránili tomu, aby s nimi hlasovali ne-biskupi“.

 

Požehnanie pre osoby rovnakého pohlavia

Zen kritizoval najmä kardinála Jeana-Clauda Hollericha, SJ - generálneho relátora 16. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody, kardinála Maria Grecha - generálneho sekretára generálneho sekretariátu synody a kardinála Victora Manuela Fernándeza - prefekta Dikastéria pre náuku viery:

Od začiatku tejto synody dvaja kardináli, ktorí viedli zhromaždenie, a pápežom menovaný prefekt doktrinálneho úradu nekládli dôraz na zachovanie viery, ale na uskutočnenie zmien najmä v operačnej štruktúre Cirkvi a v jej etickom učení; a na morálne odôvodnenie „sexu“, najmä pokiaľ ide o homosexuálne vzťahy.

Zen sa odvolával na známe Dubia, ktoré vydal spolu s ďalšími štyrmi kardinálmi minulý rok a ktoré sa okrem iného týkali témy „požehnania“ osôb rovnakého pohlavia. Pápežova dlhá odpoveď, ktorá v niektorých prípadoch schvaľuje „požehnania“ osôb rovnakého pohlavia, prišla len o deň neskôr - čo podnietilo Zena, aby minulý rok naznačil, že ju vopred napísali vedúci predstavitelia synody.

Toto obvinenie zopakoval aj vo svojej novej úvahe: „Odpoveď nemohol v ten deň napísať sám pápež. Očividne ju pripravila osoba zodpovedná za konferenciu, aby podporila svoje argumenty za zmenu učenia Cirkvi.“

 

Pre budúcnosť Cirkvi je potrebné vyriešiť zmätok

Zen bol popredným kritikom Fiducia Supplicans a vyzval jej autora, kardinála Fernándeza, aby odstúpil, pričom varoval, že je to „heréza, keď sa hriech označuje za niečo dobré“.

František a Fernández vyhlásili, že dokument nie je predmetom ďalšej diskusie, čo Zen nazval „hrubým správaním, keď nedovolil biskupom o ňom diskutovať, zatiaľ čo ‚oni‘ dospeli k záveru v tejto otázke“.

Zdôraznil „veľký rozkol v cirkvi a chaos medzi veriacimi“ po vydaní dokumentu v decembri minulého roka. „To bolo v dejinách Cirkvi zriedkavé,„ povedal a dodal, že ‚pápež a Kongregácia pre náuku viery síce vyjadrili ‘pochopenie“ tvárou v tvár tejto situácii“, ale dokument nestiahli.

„Bude sa o tejto otázke diskutovať na zasadnutí v roku 2024?“ opýtal sa.

Zen vyzval svojich bratov biskupov, aby presvedčili pápeža, aby nezavádzal Fiducia Supplicans, a varoval, že ak sa táto otázka „nevyrieši na zasadnutí [synody 2024], budúcnosť Cirkvi bude veľmi neistá“:

 

Myslel som si, že aspoň otázka požehnania partnerstiev osôb rovnakého pohlavia by mala byť ušetrená nekonečných diskusií. Dúfam, že biskupi presvedčia pápeža, aby rozhodol o odložení realizácie tohto vyhlásenia sine die (na neurčito). Ježiš povedal Petrovi: „Tu aliquando conversus, confirma fratres tuos“ („Ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov“), nie: Po dôkladnom zvážení utvrdzuj svojich bratov.

Ak sa táto otázka na stretnutí nevyrieši, budúcnosť Cirkvi bude veľmi neistá, pretože niektorí priatelia patriarchu a pápeža, ktorí trvajú na zmene cirkevných tradícií, naďalej intenzívne presadzujú svoje plány.

Odsúdil LGBT lobby, ktorá podľa jeho slov „aktívne propaguje svoje plány mimo auly počas zasadania zhromaždenia“, čoho dôkazom sú nedávne podujatia organizované otcom Jamesom Martinom a New Ways Ministry.

„Znepokojujúce je, že aj tí takzvaní 'noví pastieri', ktorí obhajujú zmenu pohlavia, boli v posledných dňoch pápežom srdečne prijatí,“ pokračoval Zen, pričom priamo narážal na pápežskú audienciu New Ways Ministry, ktorá sa konala minulý víkend.

 

Synoda na rozdelenie Cirkvi?

Členovia synody v súčasnosti diskutujú o tom, či majú miestnym biskupským konferenciám poskytnúť väčšiu autonómiu vrátane toho, či majú mať možnosť rozhodovať o doktríne na miestnej úrovni. Táto otázka sa údajne stretla v synodálnej sále s odozvou, ale ešte sa uvidí, čo bude záverečný dokument odporúčať pápežovi.

Zen varoval pred týmto smerovaním a samotnou synodalitou a povedal, že „sa to rovná diskusii o tom, či by mali mať laici väčšiu účasť na zodpovednosti pastierov.“

„Ak zástancovia tejto zmeny nedokážu získať celú Cirkev, budú bojovať za rozmanitosť medzi miestnymi cirkvami?,“ položil si otázku.

Budú mať jednotlivé biskupské konferencie nezávislý postoj k otázkam viery? To je desivá perspektíva. Ak sa táto myšlienka podarí, už nebudeme katolíci (Anglikánska cirkev v Londýne schválila manželstvá osôb rovnakého pohlavia a ich stúpenci sa stali menšinou, ktorá tvorí menej ako 20 % celosvetovej anglikánskej cirkvi. Nemali by sme byť ostražití?).

Kardinál na záver odporučil svojim čitateľom, aby sa nestrachovali, ale aby sa obrátili k modlitbe a pokániu podľa nadčasového zvyku Cirkvi:

Je neužitočné, aby sme sa týmito problémami znepokojovali. Pôst, modlitba (najmä ruženec)! Nikdy nesmieme prepadnúť zúfalstvu!

Zdroj: lifesitenews.com

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.

Previous
Previous

Mons. Bernard Tissier de Mallerais (1945 – 2024)

Next
Next

Aká je pravda ohľadom zjavení v Medjugorje?