7 rád ako sa dobre vyspovedať
1. Modlitba. Svätá spoveď nám odpúšťa hriechy a oživuje v nás život prijatý krstnou milosťou. Ak sa chceme naozaj dobre vyspovedať, každodenný život modlitby je základom. Takýto život modlitby je vzťahom duchovného priateľstva s Bohom. Nikto nie je naším priateľom bez toho, aby sme s ním udržiavali živý kontakt. Práve v modlitbe najlepšie vnímame naše hriechy, pretože sme vo vzťahu so zdrojom svetla, vďaka ktorému vidíme tmu našej duše.
2. Pred svätou spoveďou je potrebné vzývať pomoc Ducha Svätého, aby osvietil našu myseľ a pomohol nám spoznať všetky hriechy, ktorých sme sa dopustili.
3. Následne si vyhraďme čas, počas ktorého si pomocou dobrého spovedného zrkadla reflektujeme naše hriechy. Je potrebné, aby sme vyznali všetky ťažké hriechy ako aj ich počet. Je to potrebné k platnosti svätej spovede. Napríklad, vynechal som svätú omšu v nedeľu a prikázaný sviatok toľko a toľkokrát. Spovedné zrkadlo, ktoré môžeme využiť k príprave nájdeme v modlitebnej knižke. Je potrebné, aby bola naša spoveď stručná a ab sme vyznali len naše hriechy. Ľudia často veľa hovoria, lebo sa chcú ukázať v lepšom svetle, chcú prikrášliť svoje hriechy. To je najlepšia cesta k tomu, ako sa vyspovedať zle, keď ešte aj v tejto sviatosti hľadáme pred Bohom miesto pokory našu vlastnú pýchu.
4. Mnohí si myslia, že najťažšími hriechmi sú hriechy nečistoty. Avšak tie sú už len následkom zanedbania prvého prikázania Desatora. Mnohí sa ani len nespovedajú z toho, že sa nevenujú denne rannej a večernej modlitbe. Pričom všetky naše hriechy sú len ovocím zanedbaného vzťahu s Bohom – zanedbanej modlitby. Je preto dobré začať našu spoveď práve tým, že povieme čo sa modlíme a čo sa nemodlíme a mali by sme. Každý, ak chce duchovne prežiť, by mal denne venovať aspoň polhodinu svojmu duchovnému životu.
5. Ťažkým hriechom je každý skutok, ktorý vykonáme vedome, dobrovoľne a vo veľkej veci, teda sa prehrešíme proti Božím alebo cirkevným prikázaniam. K platnosti svätej spovede je dôležité aj predsavzatie už viac s pomocou Božej milosti nehrešiť. Ak sa niekto vyspovedá s úmyslom, že to zopakuje znova, veď sa potom zase vyspovedá, koná vážny hriech proti svätosti tejto sviatosti.
6. Na svätú spoveď choďme pravidelne, aspoň raz za mesiac. Aj keď by sme nespáchali ťažký hriech, vždy môžeme vyznať všedné hriechy. Spoveď nám neudeľuje len odpustenie hriechov, ale aj milosť vytrvalosti v našom kresťanskom povolaní, na našej ceste osobného posvätenia. Nenechávajme to na náhodu, že akurát sme stretli kňaza a chceme využiť možnosť. Treba prísť v dostatočnom predstihu a v skrúšenom duchu modlitby čakať na prijatie sviatosti. Po svätej spovedi sa podľa možnosti hneď pomodlime modlitbu, ktorú sme dostali ako pokánie.
7. Využime to, že sme obnovili náš vzťah s Bohom a prinavrátili sme sa k Nemu, od ktorého sme sa naším nerozvážnym konaním prostredníctvom hriechu odlúčili. Hneď po svätej spovedi sa vráťme k nášmu pevnému poriadku modlitby. Majme každý deň, ráno, večer i počas dňa vyhradené chvíle modlitby. Venujme viac času Bohu a prehlbujme tak s ním náš vzťah.
Napokon rada od kardinála Siriho ohľadom denného spytovania svedomia: „Ak by sa každodenné spytovanie svedomia stalo trvalým zvykom vo vašom živote, sme si istí, že by sa pomaly, ale nezadržateľne menil smerom k očisťovaniu a cnosti. Upozorňujeme vás, že život nemá zmysel tam, kde chýba tento neustály rast k dobru a svätosti“
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!