DOM POSTAVENÝ NA SKALE. AKO MÔŽE DNES RODINA PREŽIŤ ?

Každým dňom si viac a viac uvedomuje, každý kresťan, že má pred sebou dve základné voľby. Buď si bude prispôsobovať svoju vieru svetu, alebo bude tlakom sveta vzdorovať a bojovať o jej autentické prežívanie. Tlaky proti kresťanským hodnotám sa stupňujú a vyznávať verejne svoju vieru sa stáva pre mnohých náročné. Aj z tohto dôvodu sa stala populárnou knižka amerického spisovateľa  Roda Drehera s názvom Benediktova voľba. Jej hlavnou myšlienkou je práve život a príklad svätého Benedikta, patróna Európy a zakladateľa západného mníšstva.  Aj keď autor tejto knihy postuluje mnohé nie šťastné, myšlienka k návratu k svätému Benediktovi ako otcovi našej civilizácie je v súlade s katolíckou tradíciou, tak ako ju naznačil aj Pius XII., vo svojej prekrásnej encyklike o svätcovi z Nursie.

“Kto študuje jeho vznešený život a dokumenty o jeho dejinách v časoch, ktorých žil, bude bez pochybností myslieť na Božské slová, ktorými Kristus prisľúbil svojim apoštolom a spoločenstvu, ktoré založil:” Ja budem s Vami po všetky dni, až do konca sveta” Mt 27,20. Tieto slová a tento prísľub sú dozaista účinné v každom čase, týkajú sa všetkých čias, ktoré sú riadené Božou prozreteľnosťou. Dokonca, čím viac sa nepriatelia búria proti menu kresťan, keď je oťažená Petrova loďka zmietaná najväčšími vlnami, keď sa zdá, že všetko sa rúca a už nežiari žiadna nádej v ľudskej pomoci, vtedy, hľa, Kristus, naša záruka, utešiteľ, ktorý nám prináša nadprirodzenú pomoc, vzbudzuje nám svojich nových atlétov aby ochraňovali katolícky svet…” 

Minulý rok som počas púte s veriacimi navštívil rodisko tohto svätca. Tu, v neďalekom lese vyrastá tradičná kláštorná komunita, ktorá sa snaží o skutočný návrat k Benediktovej charizme, ktorá sa už dnes žije v máloktorom kláštore na svete. V okolí tohto mesta, zničeného zemetrasením si mnohé mladé rodiny stavajú svoje domy, aby práve kláštorný život bol kompasom pre ich osobný život . Jeden z otcov týchto rodín sa oddal na odvážny čin. Napísal knihu, ktorý v duchu náuky svätého Benedikta hovorí o tom, ako žiť v tomto duchu život našich rodín. V najbližších katechézach sa preto v tomto duchu pozrieme na niektoré základné princípy katolíckej rodiny. Len vďaka nim je možné, aby sme aj dnes mohli o nej vydávať svedectvo pred svetom. Práve v tomto čase, keď mnohí napriek tomu že sú na papieri katolíkmi, žijú vo svojich rodinách akoby Boha nebolo.

Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale Mt 7,25

„Pri stavbe domu je nevyhnutné začať od základov. Ešte pred začatím výstavby je totiž potrebné mať jasný a prakticky realizovateľný plán. Ešte predtým je však potrebné mať architekta, ktorý pripraví plán a bude riadiť prácu robotníkov. Kresťanská rodina je skutočne porovnateľná s domom, ktorý treba postaviť, a aby sme zostali v evanjeliovom zmysle slova, "robotníkmi" môžu byť len manželia, teda manžel a manželka, otec a matka. "Základy" budú morálne a duchovné princípy, ktoré budú podporovať rodinný život od jeho počiatku a počas celého obdobia až do jeho zániku. Projekt" nie je nič iné ako cieľ, ktorý si kresťanskí manželia kladú, a tým je ich vlastné posvätenie a väčšia Božia sláva. Architektom s veľkým písmenom je sám Boh, Kristus Ježiš, náš Pán, ktorý dal Cirkvi vzor rodiny, ktorá ako "kresťanská" nasleduje a napodobňuje Kristov život, skutky a city“.[1]

Základným pravidlom celého nášho uvažovanie o „stavbe“ rodiny je verš žalmu 126 – „Ak dom nestavia Pán, darmo sa namáhajú jeho stavitelia“. Dnes vďaka úpadku viery je práve potrebný vyvážený a triezvy pohľad na vzťah našej prirodzenosti a nášho duchovného života, ktorý vždy kladie na prvé miesto Pána.

Taktiež si je v dnešnej precitlivelej a precitovelej dobe pripomenúť slová múdreho Jóba: Život človeka je boj.  Mnohí sa dnes sťažujú na ťažkosti nájdenia si času na modlitbu, ale aj mnohých iných problémov, pričom úplne stratili z pohľadu pravdu, že sviatosťou krstu sme boli prijatý na život Kristových Bojovníkov. Napokon vo sviatosti Birmovania sme naplno prijali za svoje toto poslanie bojovať proti pokušeniam plynúcim z tela, sveta a od diabla, aby sme tak mohli viesť dobrý boj katolíckej viery.

Ak sme dnes svedkami problémov mnohých manželstiev, je to aj práve z nedostatku zdôrazňovania tejto pravdy duchovného života o duchovnom boji, ktorého jednou z najvyšších foriem je manželský život. Manželstvo si totiž práve vyžaduje život boja, obety a umŕtvovania, jedným slovom askézu- pravý opak toho, ako je dnes táto sviatosť predstavovaná. Cesta do nebeských výšin je vydláždená kameňmi a tŕním a je to tá úzka a náročná cesta, ktorá vedie do večnej blaženosti. Takýto náročný výstup ponúka následne aj krásne vyhliadky, ktoré človek prežíva vďaka teplu kresťanskej rodiny a jej láske, ktorá je však odmenou len tých, ktorý sa na náročnú cestu vydajú.

Práve na tejto ceste nám budem sprievodcom svätý Benedikt a jeho Regula, ktorá nám bude ukazovať cestu do nášho cieľa. (Pokračovanie budúci týždeň)

     Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

7 rád ako sa dobre vyspovedať

Next
Next

Svätý Alfonz: Dejiny bludov