Kázeň na sviatok svätého Jána Krstiteľa: Ján, „prvý mních Nového zákona“
Foto: commons.wikimedia.org
Pri príležitosti skľadania sľubov
Kázeň dp. Doma Jeana Pateaua
Otec opát Panny Márie z Fontgombaultu
Fontgombault, 24. júna 2024
Quis... puer iste erit?
„Čím len bude tento chlapec?“
Drahí bratia a sestry,
moji milovaní synovia,
a najmä vy, ktorí sa chystáte
zložiť rehoľné sľuby,
Táto otázka znie banálne, všedne, ako keď na nepoškvrnenom lístku nového života vyrašili prvé žilky. Ak si však ľudia z neďalekej krajiny kladú túto otázku, je to preto, že udalosti okolo narodenia Predchodcu sú znamením zvláštnej Božej priazne voči tomuto dieťaťu: „Lebo Pánova ruka bola s ním.“ (Lk 1, 66).
A skutočne, Ján bude medzi prorokmi jediný, „ktorý zvestoval príchod Spasiteľa sveta a ukázal na neho, že už je tu“. (Sekréta svätej omše) V Jánovom živote, ako aj v živote Márie, Božej Matky, zaznieva dokonalý súzvuk prameniaci z dokonalej harmónie medzi milosťou a ľudskou slobodou. Keď človek prijíma Božie dary, chlieb zostupujúci z neba, ktorý zabezpečuje pokrm pre jeho srdce v prítomnom okamihu, a keď dáva svoj súhlas s Božím plánom, zúčastňuje sa na budovaní vlastnej veľkosti a na plodnosti Božieho milosrdenstva, rozširujúceho sa na celý svet z pokolenia na pokolenie.
Každý ľudský život, každé povolanie je tajomstvom. Rodí sa slobodne v Božom srdci a v láske dvoch bytostí. Ďakujte svojim rodičom za tento dar. Tento život, toto povolanie sa rozvíja v rodine ako vo výživnej pôde, buduje sa stretnutiami a priateľstvami. Predovšetkým je však deň čo deň povolané stúpať po niekedy veľmi strmej ceste k večnej spáse.
Nikto však nie je ostrov a spása nikdy nie je dielom izolovaného jednotlivca, ale musia mu pomáhať jeho blížni a Pán rád zapája našich blížnych do svojich diel. Preto majú všetci povinnosť spravodlivo ohlasovať úžasné Božie diela a zvestovať jeho vznešenosť.
Rozhodli ste sa žiť túto cestu na zvláštnom mieste, v kláštore a v škole reguly, Reguly svätého Benedikta. Vyryte si do srdca heslo svätého Predchodcu: „On musí rásť a mňa musí ubúdať.“ (Jn 3, 30) Ako dosvedčil Pán, Ján žil v súlade s vlastným učením: „Hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nie je nik väčší ako Ján.“ (Lk 7, 28)
Jánov život sa však podobá aj mníšskemu životu, a to až do takej miery, že Dom Delatte, tretí opát v Solesmes, sa cítil oprávnený nazvať ho „prvým mníchom Nového zákona“. Zamyslime sa nad tým.
„Každý normálny mních by mal mať tri srdcia.“ Táto zásada sa síce doslovne nenachádza v Regule svätého Benedikta, je však vyjadrením ustálenej tradície, ktorú mnohí mnísi stále vytrvalo dodržiavajú. Benediktínsky mních by mal mať skutočne tri srdcia: železné srdce pre seba, tekuté srdce pre blížneho a ohnivé srdce pre Boha.
Tieto tri srdcia bili v Jánovej hrudi. Svoje železné srdce cvičil svojím kajúcnym životom, keď sa všetkého zriekal pre Boha. Jeho jedinou strechou bolo nebo púšte. Jeho odev bol z ťavej srsti a okolo pása mal kožený opasok a jeho potrava pozostávala zo kobyliek a divého medu. Cirkev sa nemýlila, keď na Predchodcu aplikovala slová adresované prorokovi Jeremiášovi: „Pôjdeš ku všetkým, ku ktorým ťa pošlem, a čokoľvek ti prikážem, budeš hovoriť.“ (Jn 1,7) Ján, verný priateľ Ženícha, dokonale poslušný, splnil svoje poslanie až do konca. Dokonca si nenechal pre seba ani svojich vlastných učeníkov. Vzdal sa ich a viedol ich k Ženíchovi slovami, ktoré Cirkev opakuje pri každej liturgii tým, ktorí chcú prijať Kristovo Telo a Krv: „Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta.“ (Jn 1, 29) Aj teraz Ján stále poukazuje na Spasiteľa.
Ak mal Ján pre seba srdce zo železa, jeho tekuté srdce sa uplatnilo vo vzťahu k blížnemu, ktorý k nemu prišiel, aby prijal krst obrátenia zvestujúci odpustenie hriechov. Ján svojím nezištným súcitom poukazoval ľuďom svojej doby na Krista slovami aj skutkami:
A ty, chlapček, budeš sa volať prorokom Najvyššieho: pôjdeš pred tvárou Pána, pripravíš mu cestu a poučíš jeho ľud o spáse, že mu náš Boh z hĺbky svojho milosrdenstva odpustí hriechy. Tak nás Vychádzajúci z výsosti navštívi a zažiari tým, čo sedia vo tme a v tôni smrti, a naše kroky upriami na cestu pokoja." Lk 1, 76-79
Toto tekuté srdce ho viedlo k mučeníctvu a smrti. Taká je cena pravej lásky.
Ján Krstiteľ však mal predovšetkým srdce horiace pre Boha, a to už od samého počiatku svojho života. Ako prvá si túto skutočnosť uvedomila jeho matka Alžbeta. Keď počula pozdrav Márie, ktorá ju prišla navštíviť, dieťa, ktoré stará žena nosila v lone, sa zachvelo. Život Predchodcu bol od tejto chvíle vytýčený: „Prišiel ako svedok vydať svedectvo o svetle, aby skrze neho všetci uverili.“ (Jn 1, 7).
Mať tri srdcia môže byť ťažké. To však nebol prípad Jána, ani tých, ktorých tri srdcia sú živené rovnakou láskou, Božou láskou. Táto láska zasiahla všetko, a to až do takej miery, že svätý Matúš sa na Jána odvoláva slovami, ktoré vyslovil prorok Izaiáš: „Hlas volajúceho na púšti pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte na pustatine chodník nášmu Bohu.“ (Iz 40, 3).
Ján je len hlas volajúceho na púšti. V očiach sveta je Ján zbytočný. Slúži len Bohu. A Ján si bol vedomý, že je milovaný tým istým Bohom: „Ženíchov priateľ, ktorý je pri ňom a počúva ho, veľmi sa raduje zo ženíchovho hlasu. A táto moja radosť je úplná.“ (Jn 3, 29)
Mať tri srdcia by teda nestačilo na to, aby bol mních dobrý, ak by zabudol, že tieto tri srdcia sú darom od Boha. Dobrý mních viac ako ktorýkoľvek iný človek verí, že je milovaný jedinečnou láskou, milovaný Bohom, ktorý sám má horiace srdce. Ján bol privilegovaným svedkom tejto lásky. Celý jeho život bol hymnom na úsvit spásy.
V Jánovej škole je úlohou mnícha kontemplovať toto začínajúce svitanie, ktoré stále vychádza v jeho srdci, a to až do plného poludnia tvárou v tvár vo večnosti.
Život mnícha sa deň čo deň spaľuje v ohni Božej lásky, nevyčerpateľného prameňa duchovných radostí, o ktoré prosí dnešná omša v kolekte. Zostaňte svedkami tohto úsvitu, ktorý vychádza vo vašom živote, ako učeníci Jána, ako učeníci Krista.
Amen
Zdroj: rorate-caeli.blogspot.com
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!
Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.