Aj keď je horúco, zostaňme elegantní

Foto: imagoeconomica.it

Nastal čas oprášiť si Jane Austenovú: „Aké príšerné horúčavy. Nútia ma k neustálej neelegancii. Ako jej to môžete vyčítať? V lete máme všetci rovnako nešťastný osud: každé ráno sa v šatníku vracia tá istá nevyriešená otázka: skromnosť alebo prežitie? Slušnosť alebo pohodlie? Elegancia alebo sviežosť? Pokušenie je veľmi silné.“

Nehovoriac o zložitom vzťahu k fénu. Ten bežný, priateľský postup sušenia vlasov, známy aj ako domáce kaderníctvo, po ktorom sa človek okamžite cíti reprezentatívne a upravene, v lete nadobúda črty pekelného mučiaceho nástroja, ktorý z navoňanej paničky, ktorá práve vyšla zo sprchy, urobí bytosť zaliatu potom od žiaru z fénu, ktorý sa od určitého momentu nedá používať. Bezpodmienečná kapitulácia. A vlasy zostávajú takto, napoly hotové, napoly nie, sčasti upravené a sčasti prispôsobené vyššie uvedenému prežitiu. A nezachránia to ani dobré úmysly. V skutočnosti začínate s myšlienkou učesať si vlasy do super elegantného drdolu v štýle Nicole Kidman a nakoniec vyzeráte skôr ako kríženec zápasníka sumo a Ursuly z Malej morskej víly. Tragédia.

Faktom zostáva, že Elegancia na dovolenku nechodí, dokonca ani jej kolegovia Dobrý vkus a Slušnosť nemôžu odísť do penzie. Takže prijmite nevyžiadané rady, aby ste sa nestali postavičkami z People of Walmart, americkej stránky, ktorá uverejňuje zákazníkov rovnomenného supermarketu oblečených tými najnemožnejšími spôsobmi, od toho, ktorý váži jablká v pyžame, až po toho, ktorý sa potuluje po regáloch oblečený ako Batman. Ujasnime si niekoľko vecí.

Žabky sú žabky a – čuduj sa svete - žabky sa nosia doma. Jedinou výnimkou sú ženy (nie sme za rodovú rovnosť), ktoré ich môžu nosiť aj mimo domu, ale vždy v kontexte dovolenky a nie do kancelárie. Musia byť minimálne decentné (Birkenstocks sú v zakázaných položkách, pokiaľ nie ste Margot Robbie vo filme Barbie). Za žiadnych okolností, dokonca ani na úteku pred atómovou bombou, nie sú mimo domu povolené hawaiany, inak známe ako žabky. Ako plážové papuče ich musíte rázne zanechať, keď sa ocitnete viac ako 200 metrov od brehu (alebo od bazéna, ale tu metre rapídne klesajú).

V kancelárii v žiadnom prípade. V lete či v zime. Milí muži, žiadne šortky. Nie, dokonca ani bermudy, žiadne šortky. Nie sme za rodovú rovnosť, nechceme vidieť mužské nohy, ktoré sa povaľujú po stoloch, nie preto, že by boli nevyhnutne škaredé, ale preto, že si ceníme mužskú eleganciu, ktorá sa nedá oddeliť od dlhých nohavíc, najmä v určitých súvislostiach. A samozrejme žiadne tielko. Pokiaľ teda nie ste Marlon Brando, ale ten je momentálne mŕtvy. Najmenej zo všetkého chceme vidieť holý trup pri behu alebo športe v prírode. Zakryte svoju márnivosť, ktorou chcete ukázať svaly. Samozrejme, ak ich máte. Ak nie, je to o dôvod viac pre skromnosť.

Ramienka od podprsenky sú vo formálnom prostredí zakázané. Tieto ramienka sú súčasťou spodnej bielizne a v spodnej bielizni sa do práce nechodí. Ak jednoducho neodoláte, zakryte ich ľanovou košeľou, okrem prípadu, že by ste boli na lodi v Portofine. Taktiež vyslovene nie priehľadným plážovým šatám a podobne, ktoré majú právo na život len na pobreží. Jednoznačne nie všetkému, čo je priehľadné, aj keď je to také pohodlné a ľahké. Nie plavkám vystaveným na obdiv. A na záver poznámka. Spodná bielizeň sa tak volá z nejakého dôvodu, teda nie je na to, aby ju videli tí, ktorí nie sú súčasťou vášho súkromia.

V rámci Cirkvi by sme toho mohli povedať veľa, ale držme sa toho podstatného, obnovme zdravý rozum, dobrý vkus a dnes už vzácnu, ale nevyhnutnú komoditu, ktorá sa volá zmysel pre posvätno. Ak ste boli na kúpalisku, nie je to dostatočná výhovorka na to, aby ste prišli na svätú omšu v šortkách až pod zadok alebo v bermudách. Nájdite si spôsob, ako sa prezliecť alebo aspoň zakryť, ale nechoďte pred nášho Pána v rovnakom oblečení ako na pláž. Pretože áno, šaty robia človeka. Je pravda, že niekedy vás horúčava a pot vystavia skúške, ale tým, že sa vzdáte slušnosti, nenájdete úľavu, nanajvýš pohoršíte ostatných veriacich.

Zdroj: iltimone.org

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.

Previous
Previous

Winston Churchill, Plinio Corrêa de Oliveira a príčiny druhej svetovej vojny

Next
Next

Kázeň na sviatok svätého Jána Krstiteľa: Ján, „prvý mních Nového zákona“