Krížová výprava za čistotu - I. Vynáhrada za urážky
Foto: englishhistoryauthor.blogspot.com
Prečo sme začali Križiacku výpravu za čistotu? Aké sú jej ciele? Prečo je dôležitá pre ženy, ktoré chcú v dnešnej spoločnosti zostať katolíčkami?
Križiacka výprava za čistotu vznikla 16. júla 2021 z iniciatívy skupiny mladých Talianok, ktoré si uvedomovali, že ženy dnes nepoznajú svoju úlohu, svoju prirodzenosť a svoje poslanie. Zámerom Križiackej výpravy je preto oživiť vedomie ženy, ktorá je nielen „ženou“, ale aj katolíčkou a ako katolíčka má povinnosti, na ktoré nemôže zabudnúť.
Slovo „ križiacka výprava“ poukazuje na bojového ducha, ktorý musí mať každý katolík žijúci na zemi, muž alebo žena, aby bojoval proti diablovi, svetu a telu, ako nám to pripomína Katechizmus.
Slovo „čistota“ sa vzťahuje nielen na starostlivosť o naše telo, ktoré je Božím chrámom, ale aj na čistotu citov a zásad, ktoré musia vždy oživovať náš život.
Výzvu na „ križiacku výpravu za čistotu“ vyslovili dvaja pápeži 20. storočia, Pius XI. a Pius XII., a my chceme na túto výzvu odpovedať, pretože v náboženskej a morálnej kríze našich čias sa zdá byť aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.
Pius XI. predniesol túto výzvu v prejave 20. júna 1926 mladým ženám z Katolíckej akcie a Pius XII. v prejave adresovanom Katolíckej akcii 22. mája 1941, pričom ju nazval križiackym ťažením „nie mečom, krvou alebo mučeníctvom, ale príkladom, slovom a napomínaním“ v boji proti nemorálnosti a dechristianizácii spoločnosti. A „je to boj!“, ako potvrdzuje Pius XII, pretože „čistota duší, žijúcich v nadprirodzenej milosti, sa nikdy nezachová a ani sa nikdy nezachová bez boja“. V skutočnosti je márna akákoľvek myšlienka, že by sme mohli viesť čistý život bez bdelosti a boja.
Naša krížová výprava za čistotu sa zrodila s tromi veľkými zámermi:
- napraviť urážky cnosti čistoty, ktoré hlboko zraňujú Najsvätejšie Srdcia Ježiša a Márie (ako predpovedala Panna Mária vo Fatime) - prostriedok: každodenný svätý ruženec s týmto úmyslom
- snažiť sa čoraz viac milovať cnosť čistoty a dosiahnuť, aby ju milovali aj iné ženy - prostriedok: v sobotu (alebo v nedeľu) s týmto úmyslom prijať sväté prijímanie
- mať Pannu Máriu za vzor a snažiť sa napodobňovať jej skromnosť, pokoru a čistotu - prostriedok: správanie sa a odev zodpovedajúce Máriinej dcére
Chcela by som tieto tri body v krátkosti rozviesť.
Vynáhrada za urážky
Katolícka tradícia pokánia a vynáhrady pochádza priamo od nášho Pána. Druhá osoba Najsvätejšej Trojice, sám Boh, sa vtelil do najčistejšieho lona Panny Márie, stal sa človekom, aby svojím umučením a smrťou na kríži napravil a odčinil hrozný hriech, ktorý natrvalo narušil priateľstvo medzi Bohom a človekom. Takéto previnenia mohol odčiniť iba Boh, a preto sa Ježiš za nás obetoval Otcovi. Podľa tohto príkladu sa Panna Mária úplne obetuje za spásu ľudstva a pravdivo sa nazýva Spoluvykupiteľka. Všetci nasledovníci nášho Pána, všetci svätí, počnúc prvými apoštolmi a končiac súčasnosťou, všetci vždy prikladali veľkú hodnotu duchu pokánia. Svätá Alžbeta od Trojice v nádhernej modlitbe k Trojici píše: „chcem byť pre neho ďalším človečenstvom, v ktorom môže obnoviť celé svoje tajomstvo“. Obnoviť Tajomstvo nášho Pána znamená obetovať sa tak, ako sa obetoval on sám.
Panna Mária vo Fatime prosila o pokánie. Možno si spomeniete na slová sestry Lucie o treťom tajomstve: „Po dvoch častiach, ktoré som už vysvetlila, sme po ľavici Panny Márie a kúsok nad ňou videli anjela s ohnivým mečom v ľavej ruke; šľahali z neho blesky a plamene, ktoré vyzerali, že zapália svet, ale zhasli pri kontakte s nádherou, ktorú k nemu vyžarovala Panna Mária zo svojej pravice. Ukazujúc pravou rukou na zem, anjel zvolal silným hlasom: „Pokánie, pokánie, pokánie!“ Pokánie, o ktoré anjel žiadal, je formou zadosťučinenia za vážne previnenia voči Bohu.
Sama Panna Mária však žiada o pokánie, a to najmä kvôli určitým módnym trendom, ktoré sa budú zavádzať a ktoré budú veľmi urážať nášho Pána. „Tí, ktorí slúžia Bohu - povedala Panna Mária - by nemali nasledovať túto módu. Cirkev nemá žiadnu módu. Náš Pán je vždy rovnaký.“ Ale už v sedemnástom storočí v ekvádorskom Quite Panna Mária, Matka Dobrého úspechu povedala: „Nespútané vášne dajú priechod úplnej skaze mravov, pretože satan bude vládnuť prostredníctvom slobodomurárskych siekt a zameria sa najmä na deti, aby docielil všeobecnú skazu. V tých časoch bude atmosféra presiaknutá duchom nečistoty, ktorý ako špinavé more pohltí ulice a verejné miesta s neuveriteľnou ľahkosťou... U detí sa sotva nájde nevinnosť a u žien skromnosť.“ Myslím, že tieto slová môžeme naozaj aplikovať na našu dobu: vôbec žiadna skromnosť u žien a žiadna nevinnosť u detí, ktoré sú indoktrinované prostredníctvom gender ideológie v školách, škôlkach... Myslím, že sa zhodneme na tom, že ak svet potreboval pokánie v čase fatimských zjavení, teraz je situácia oveľa oveľa horšia a ešte viac potrebujeme duše, ktoré sa obetujú Bohu v duchu pokánia a nápravy.
Virginia Coda Nunziante
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!
Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.