Univerzitní študenti sa skláňajú pred Alahom. Spojenectvo medzi islamom a ideológiou woke
Foto: twitter.com
Americkí univerzitní študenti kľačiaci pred Alahom: video z 1. mája 2024, ktoré zverejnila Al-Džazíra, je symbolické a obletelo celý svet. Stovky študentov Kalifornskej univerzity (UCLA) v Los Angeles po modlitbe k Alahovi protestovali proti "sionistickému režimu" a kričali "Slobodná, slobodná Palestína!" a "Odpor [Hamasu] je spravodlivý!".
UCLA je jedným z lídrov rozsiahleho protestu za Hamas, do ktorého sa zapojili prestížne americké univerzity ako Harvard, Yale a Columbia. Aké sú dôvody tohto prispôsobenia sa veľkej časti študentov a profesorov na amerických univerzitách heslám radikálneho islamu? Prvou možnou odpoveďou je ekonomický záujem. Popredné americké univerzity dostávajú obrovské finančné prostriedky z islamských fondov, najmä z Kataru a Saudskej Arábie. Katar má deviaty najväčší štátny investičný fond na svete a Arábia šiesty. S takýmto bohatstvom nie je ťažké ovplyvňovať západné univerzity. Treba zdôrazniť, že táto činnosť ekonomického ovplyvňovania sa neuskutočňuje v ilegalite, ale legálne, na dennom svetle, prostredníctvom daňových úľav poskytovaných organizáciám, ktoré majú neziskový právny štatút určený americkým zákonom 501C3. A mnohé z týchto organizácií sú priamo alebo nepriamo spojené s islamom.
Podľa Alberta Simoniho v denníku La Stampa zo 4. mája pochádza štvrtina finančných prostriedkov, ktoré dostávajú americké univerzity, z Kataru, Saudskej Arábie a Emirátov. V rozsiahlom článku v denníku "Il Foglio" z 12. mája Giulio Meotti zasa dokumentuje existenciu hospodárskej vojny medzi Katarom a Saudskou Arábiou nielen o nadvládu v islamskom svete, ale aj o ideologické ovládnutie Západu. Jedným z bojísk je univerzitný systém. To by vysvetľovalo, prečo sa po 7. októbri skandovanie na podporu Hamasu stalo, ako píše, " hlavnou zvukovou kulisou všetkých protestov na amerických univerzitách".
Meotti pripomína, že v rokoch 2001 až 2023 Katar daroval americkým univerzitám 4,7 miliardy dolárov. Jednou z najviac profitujúcich bola Georgetown University, univerzita, ktorá má strategickú hodnotu nielen preto, že je najstaršou katolíckou univerzitou v Amerike, ale aj pre svoju blízkosť k hlavnému mestu a výchovu politikov a diplomatov prostredníctvom svojej renomovanej School of Foreign Service. V rokoch 2001 až 2021 získala Carnegie Mellon od Kataru 1,4 miliardy dolárov, Harvard 894 miliónov, MIT 859 miliónov, Texas A&M 500 miliónov, Yale necelých 500 miliónov a Johns Hopkins 402 miliónov.
Saudské peniaze, nemenej nejednoznačné ako katarské, prúdia do všetkých druhov elitných amerických škôl, ako sú Harvard, Yale a Stanford; verejných škôl, ako sú Michigan a Berkeley; štátnych škôl, ako sú Eastern Washington University a Ball State University. Saudi darovali 144 americkým univerzitám 270 miliónov eur za jeden rok. University of Toledo dostala 23 miliónov, Univerzita Georgea Washingtona 19 miliónov, Massachusettský technologický inštitút 16 miliónov. Saudská Arábia darovala univerzite Yale desať miliónov na "Centrum pre štúdium šaríe".
V Taliansku, kde súkromné dary nie sú možné, sa to rieši verejnými dohodami, najmä s Iránom. La Sapienza má 54 dohôd s iránskymi ajatolláhmi. Univerzita v Terste má viac dohôd s Iránom (päť) ako s väčšinou ostatných krajín. Turínska univerzita má šestnásť dohôd s Iránom, čo je dvakrát viac ako s Izraelom.
V Amerike, podobne ako v Európe, nie je financovanie nenávratné, ale je spojené s vytváraním študijných centier, študijných programov a magisterských stupňov zameraných na propagáciu islamskej kultúry a na zamestnávanie pedagógov priaznivo naklonených Alláhovmu náboženstvu, ktoré sa praktizuje v mešitách postavených v bezprostrednej blízkosti univerzít. Georgetownská univerzita 18. marca slávnostne otvorila Yarrow Mamout Masjid, prvú mešitu v univerzitnom areáli v Spojených štátoch.
Bolo by však nesprávne, keby sme tento problém považovali len za otázku petrodolára. Andrea Indini v denníku "Il Giornale" z 9. mája 2024 poznamenáva, že najviac islamizované americké univerzity sú zároveň tie, kde je najhlbšie zakorenená ideológia woke a LGBTQ+. Napríklad UCLA je jednou z najviac woke univerzít v Spojených štátoch. Novinár sa pýta, aký význam má spojenie palestínskej vlajky s LGBT zástavou, keď je všeobecne známe, že v krajine islamu nie je miesto pre feministickú alebo pro-gay kultúru? V skutočnosti je tento rozpor len zdanlivý a pomáha pochopiť ideologický rozmer, ktorý ako vždy podmieňuje ekonomický rozmer problému.
Islamský projekt dobytia Západu sa dobre spája so samovraždou západnej kultúry, ktorej výrazom je ideológia woke. Paradigmatický je prípad Judith Butlerovej, lektorky na univerzite v Berkeley, LGBTQ+ aktivistky, ktorá teraz obhajuje teroristov z Hamasu tvrdením, že útok zo 7. októbra bol aktom "ozbrojeného odporu". Butlerová, ktorá bola jednou zo zakladateliek rodovej ideológie, ju zbúrala v mene absolútneho individualizmu ("ja som rod"). Islamizmus a woke nihilizmus spája nenávisť k americkému impériu a "eurocentrickej" civilizácii. To vysvetľuje, prečo priestor, ktorý kedysi zaberala mládežnícka ľavica, teraz vystriedala "anarchoislamská" prítomnosť, intelektuálne poháňaná kultúrnym relativizmom a ekonomicky podporovaná islamskými krajinami. Mohamed Abdou, moslimský sociológ z Americkej univerzity v Káhire a bývalý hosťujúci profesor na Kolumbijskej univerzite, hovorí o "de-koloniálnom islamskom anarchizme" (Islam And Anarchism - Relationships And Resonances Pluto Press, 2022), ktorý filozoficky a teologicky spochybňuje Západ. Za obvineniami z kolonializmu v Afrike, európskeho dobývania Ameriky a zodpovednosti západného kapitalizmu za degradáciu životného prostredia sa v skutočnosti skrýva odmietanie celej histórie, kultúry a identity Západu.
Ako vysvetľuje Lorenzo Vidino, vedec z Univerzity Georgea Washingtona, jazyk, ktorý používajú islamisti, je woke jazykom antirasizmu a postkoloniálnej rétoriky. Ten istý Vidino nás v denníku "La Repubblica" z 8. marca informuje, že Palermská univerzita má od roku 2013 dohodu o vedeckej spolupráci s "Medzinárodnou univerzitou al Mustafa", teologickou inštitúciou šiitského islamu, ktorú schválila vláda USA ako longa manus Forza Quds, čo je odnož Strážcov revolúcie špecializovanej na spravodajstvo a partizánsku vojnu (v podstate ide o kombináciu tajných služieb a špeciálnych jednotiek). V Palerme sa každý deň konajú zhromaždenia a workshopy proti dohodám s Izraelom, ktoré organizujú študenti podporujúci Hamas. Palermská univerzita je však zároveň jednou z najviac "inkluzívnych" a otvorených dúhovej ideológii.
Na pochopenie existencie "vis destructiva", ktorá by chcela potlačiť všetko, čo sa týka princípov a inštitúcií kresťanského Západu, nepotrebujeme hĺbkové štúdie. Na boj proti tejto deštruktívnej sile nestačí politika. Potrebné je bojovné kresťanstvo, ktoré proti nenávisti a nihilizmu postaví hlbokú lásku ku kresťanskej civilizácii a za svoj program si vezme Pánove slová: "Ak budete zachovávať moje prikázania, zostanete v mojej láske, ako som ja zachovával prikázania svojho Otca a zostávam v jeho láske" (Jn 15, 9 - 11). Láska Ježiša Krista je neoddeliteľná od zachovávania jeho prikázaní a tieto prikázania, ktoré tvoria filozofiu a životnú prax, sú jediným základom pre obrodu Západu v 21. storočí.
Roberto de Mattei
Zdroj: corrispondenzaromana.it
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!