Vojny, ktoré poškvrňujú svet
Foto: corrispondenzaromana.it
V minulom storočí, po dvoch svetových vojnách v rokoch 1914-1918 a 1939-1945, nasledovali vojny, revolúcie a sociálne prevraty rôzneho druhu, čo bolo potvrdením dramatického scenára, ktorý Panna Mária predpovedala vo Fatime v roku 1917 v tom prípade, že svet neprestane naďalej urážať Boha svojimi hriechmi.
Pápež František opakovane hovoril o „čiastkovej svetovej vojne“, aby opísal tieto globálne turbulencie, ale nemožno poprieť, že medzi ruskou agresiou proti Ukrajine 22. februára 2022 a agresiou Hamasu proti Izraelu 7. októbra 2023 sa prudko rozhoreli nové ohniská, ktoré obklopujú východné hranice Európy od Baltského až po Červené more. Ešte ďalej na Ďalekom východe vrhá na medzinárodný horizont svoj hrozivý tieň komunistická Čína. Je prirodzené, že Európa obracia svoj pohľad na Západ, na Spojené štáty, ktoré sa zdajú byť jedinou svetovou mocnosťou schopnou poskytnúť jej vojenskú ochranu. Kým však v januári 2025 nastúpi do Bieleho domu nástupca Joea Bidena, Amerika je v mimoriadne slabej pozícii. Navyše medzi oboma prezidentskými kandidátmi, Harrisovou a Trumpom, a predovšetkým medzi ich voličmi, sa vytvorila polarizácia, ktorá naznačuje možnosť silného napätia v rámci amerického kolosu.
Na druhej strane sú naliehavé výzvy pápeža Františka na mier odsúdené na zánik, kým sa neodstránia príčiny medzinárodných nepokojov, tak jasne uvedené vo fatimskom posolstve z 13. júla 1917: vojna a všetky súvisiace katastrofy sú dôsledkom ľudských hriechov. Preto sa „Boh chystá potrestať svet vojnou, hladomorom a prenasledovaním Cirkvi a Svätého Otca“.
Ale aj bez takéhoto naliehavého Božieho varovania môže každý človek len so svetlom svojho rozumu pochopiť, že nad ľudstvom visí trest. Jedným z vrcholných diel antiky, ktoré v 19. storočí oživil gróf Joseph de Maistre, je Plutarchov traktát O odročení božskej spravodlivosti. De sera numinis vindicta (tr. it. Lo Studiolo, San Remo 2023). Vychádzajúc z prirodzenej pravdy o Bohu, ktorý odmeňuje všetko na nebi i na zemi, sa filozof z Chaeronea zaoberá problémom zdĺhavosti, s akou Boh odďaľuje trest bezbožníkov. Plutarchos vysvetľuje, ako ľudská spravodlivosť vie iba trestať, zatiaľ čo Boh sa snaží priviesť duše späť k pokániu a dáva im veľa času, aby sa napravili. Boh sa neobáva, že by mu vinníci s odstupom času mohli uniknúť. Okrem toho dodáva, že keby po vine okamžite a neomylne nasledoval trest, už by neexistovali ani neresti, ani cnosti, lebo človek by sa zdržiaval zla rovnako, ako sa vyhýba ohňu. Úplne iný je zákon, ktorý riadi život duší: trest sa odkladá, lebo Boh je dobrý, ale je istý, lebo Boh je spravodlivý.
Všetky národy, všetky civilizácie verili, že vojny a prírodné katastrofy, ako sú hladomor a epidémie, sú dôsledkom ľudských hriechov. Z troch nešťastí, ktoré Boh používa na potrestanie ľudí, je však podľa otca Eusebia Nieremberga (1595 - 1658) najhoršia vojna, a to jednak preto, že ostatné dva tresty nasledujú po nej, jednak preto, že vojna so sebou prináša väčšie utrpenie, a čo je horšie, vedie aj k väčšej skazenosti, rozpútava násilie ľudských vášní oveľa viac ako epidémie a hladomory (Čas a večnosť. Normy kresťanskej múdrosti, L.I.C.E., Turín 1933, s. 310).
Dva a pol roka po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu odhaduje denník Wall Street Journal celkový počet obetí na milión mŕtvych a zranených, zatiaľ čo obetí vojny na Blízkom východe budú desaťtisíce. Sú to však skutočné vojny, ktoré dnes krvavo sužujú svet?
Ľudia plačú nad osudom detí pochovaných pod bombami v Gaze, ale neprelievajú slzy nad najväčšou genocídou 20. a 21. storočia, ktorou je potrat: milióny detí sú rozštvrtené, rozdrvené v lone matiek, a to všetko sa vyhlasuje za „občianske právo“. Ako možno poprieť existenciu krutej celoplanetárnej vojny proti právu na život týchto nevinných malých ľudských bytostí? A ako možno poprieť, že sa do tejto vojny zapájajú hlavy štátov, ako napríklad francúzsky prezident Macron, ktorý by rád zaviedol potraty do európskej ústavy, a belgický premiér Alexander De Croo, ktorý by rád zabránil pápežovi vyjadriť sa k tejto veľmi vážnej morálnej otázke? Nie sú to tiež „nájomní vrahovia“ rovnako ako lekári, ktorí praktizujú vraždy na operačných sálach?
Prízrak jadrovej vojny desí bežného človeka, ktorý si pamätá mrazivé obrazy Hirošimy a Nagasaki, ale dnes prebieha vojna proti rodine, ktorej dôsledky sú na duchovnej a morálnej úrovni ničivejšie ako jadrová vojna. Táto vojna bola starostlivo naplánovaná a zrovnala so zemou celé rodiny, sťala hlavu otcovskej autorite, rozšírila rádioaktívny jed anarchie a pansexualizmu a rozomlela sociálne väzby. Keby bolo možné zviditeľniť účinky tejto morálnej revolúcie, pochopili by sme rozsiahlosť kráterov, ktoré pohltili rodinu, a závažnosť popálenín, ktoré teraz morálne sužujú mužov, ženy a deti.
A čo vonkajšia vojna proti Cirkvi a kresťanskej civilizácii a ešte vážnejšia vojna v jej vnútri? To, čo bolo kedysi slávnym západným kresťanstvom, sa javí ako hromada trosiek, okolo ktorej krúžia supy a číhajú šakaly. Nemôže to byť práve to zničené mesto, o ktorom hovorí tretie fatimské tajomstvo? Opisuje Svätého Otca, ako vystupuje na horu, kde ho čaká smrť, ale „predtým než tam prišiel, prechádzal cez veľké mesto, ktoré bolo napoly v troskách a napoly sa chvelo, váhavým krokom, sužovaný smútkom a žiaľom, modliac sa za duše mŕtvych, ktorých stretol na svojej ceste“.
V zničenom meste pripomína zašlú nádheru znetvorená katedrála. Rozpadá sa, ale stále v nej pulzuje život; je to nadprirodzený život Najsvätejšej sviatosti, ktorý neprestáva pôsobiť v protiklade k ničivým účinkom nepriateľov, zatiaľ čo niekoľko bojovníkov bráni kamene a spomienky mesta v dôvere vo víťazstvo, ktoré teraz môže dať len nebo.
Toto víťazstvo nielenže vráti kresťanstvu nový lesk, ale zachráni svet pred chaosom, obnoví zmysel života, obnoví rodinu, Cirkev a celú spoločnosť. To môže urobiť len Boh, ale Panna Mária je schopná získať túto milosť pre celý svet.
Prof. Roberto de Mattei
Zdroj: corrispondenzaromana.it
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!
Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.