VYHLÁSENIE VATIKÁNU K MEDJUGORJE: DOBRÉ OVOCIE, ALE NIE NEVYHNUTNE PANNA MÁRIA

Od 24. júna 1981 sedem mladých ľudí, Marija Pavlović Lunetti, Mirjana Dragičević Soldo, Ivanka Ivanković Elez, Vicka (Vida) Ivanković, IvAN Dragičević, Jakov Čolo a Petar Ljubičić, tvrdí, že boli svedkami zjavení Panny Márie na Podbrde, hore v Medžugorí. Prefekt Dikastéria pre náuku viery a sekretár Doktrinálnej sekcie dnes ráno predstavili niekoľko záverov o tomto fenoméne, ktoré sú spracované v dlhom dokumente.

Posolstvá prijímame ako poučné texty, ktoré môžu priniesť dobrú skúsenosť, nie ako nadprirodzené zážitky,“ povedal Fernandez. Prefekt okrem iného uviedol niekoľko príkladov, ktorými odôvodnil toto „celkom pozitívne“ vyjadrenie napriek tomu, že existujú niektoré veľmi problematické texty posolstiev. Príklad, ktorý Fernandez uviedol, sa týkal svätej Terézie z Lisieux.

"Pravdepodobne toto často opakované napomínanie pochádzalo z lásky a veľkodušného zápalu údajných vidiečanov, ktorí sa pri dobrej vôli obávali, že Matkine výzvy k obráteniu a pokoju budú ignorované. Toto naliehanie sa stáva ešte problematickejším, keď sa posolstvá týkajú žiadostí nepravdepodobného nadprirodzeného pôvodu, napríklad keď Panna Mária dáva príkazy týkajúce sa dátumov, miest, praktických záležitostí a rozhoduje o bežných veciach. Hoci posolstvá tohto typu nie sú v Medžugorí časté, nájdeme aj také, ktoré sa vysvetľujú výlučne osobnými želaniami údajných vizionárov. Nasledujúci príklad je jasným príkladom takýchto zavádzajúcich posolstiev: "Budúci rok 5. augusta sa bude sláviť druhé tisícročie môjho narodenia [...]. Žiadam vás, aby ste sa intenzívne pripravovali tri dni [...]. V tieto dni nepracujte“ (01.08.1984).”

Je rozumné, aby veriaci, využívajúc obozretnosť a zdravý rozum, nebrali tieto podrobnosti vážne a nebrali ich na vedomie. Treba mať stále na pamäti, že v tomto, ako aj v iných duchovných zážitkoch a údajných nadprirodzených javoch, sa miešajú pozitívne a povznášajúce prvky s inými, ktoré treba zanedbať, ale ktoré by nemali viesť k tomu, aby sa pohŕdalo bohatstvom a dobrom medžugorského návrhu ako celku“, uvádza sa v texte.

A uzatvára: "Prostredníctvom nihil obstat, pokiaľ ide o duchovnú udalosť, sú veriaci ‚oprávnení dať jej svoje priľnutie rozvážnym spôsobom‘ (Normy, čl. 22, § 1: porov. Benedikt XVI., Verbum Domini 14). Hoci to neznamená vyhlásenie nadprirodzeného charakteru daného javu (porov. Normy, čl. 22, § 2) a pripomínajúc, že veriaci nie sú povinní v neho veriť, nihil obstat naznačuje, že prostredníctvom tohto duchovného návrhu môžu získať pozitívny podnet pre svoj kresťanský život, a oprávňuje na verejné uctievanie. Takéto určenie je možné, nakoľko bolo zaznamenané, že uprostred duchovnej skúsenosti sa objavilo mnoho pozitívnych plodov a medzi Božím ľudom sa nerozšírili žiadne negatívne alebo rizikové účinky. Hodnotenie hojných a rozšírených krásnych a pozitívnych plodov neznamená vyhlásenie údajných nadprirodzených udalostí za autentické, ale len poukázanie na to, že „uprostred“ tohto duchovného fenoménu Medžugoria Duch Svätý plodne pôsobí pre dobro veriacich. Preto sa pozýva oceniť a zdieľať pastoračnú hodnotu tohto duchovného návrhu (porov. Normy, č. 17).”

Okrem toho pozitívne hodnotenie väčšiny medžugorských posolstiev ako povzbudivých textov neznamená vyhlásenie, že majú priamy nadprirodzený pôvod. Z toho vyplýva, že keď sa hovorí o „posolstvách“ Panny Márie, treba mať vždy na mysli „údajné posolstvá“," končí poznámka.

Ako je známe, miestny biskup sa na tento údajný fenomén nikdy nepozeral benevolentne, pretože vždy zdôrazňoval, že ide o kolotoč peňazí a mediálnej pozornosti, ktoré ho nikdy nepresvedčili. V roku 1984 vydala diecézna vyšetrovacia komisia o zjaveniach negatívny posudok. V roku 1991 biskupi Juhoslávie, vtedy ešte jednotného národa, schválili takzvanú „Zadarskú deklaráciu“, pomenovanú podľa dalmatínskeho mesta, kde sa zjavenia zhromaždili. Uviedli, že „na základe doteraz vykonaných vyšetrovaní nie je možné potvrdiť, že ide o nadprirodzené zjavenia a javy“.

J. E. kardinál Tarcisio Bertone SDB v roku 2007 vyhlásil: „Všetko sa odvoláva na Zadarskú deklaráciu z roku 1991, ktorá ponecháva otvorené dvere budúcim vyšetrovaniam“. V nasledujúcich rokoch na základe žiadosti o vysvetlenie, ktorú zaslal Mons. Gilbert Aubry, biskup zo Saint-Denis-de-La Réunion, Kongregácia pre náuku viery v liste podpísanom vtedajším sekretárom mons. Tarcisio Bertone vyhlásil, že „po rozdelení Juhoslávie na niekoľko nezávislých národov bude teraz na členoch Konferencie biskupov Bosny a Hercegoviny, aby túto otázku znovu preskúmali a vydali, ak si to prípad vyžaduje, nové vyhlásenia“, pričom dospel k záveru, že „púte do Medžugoria, ktoré sa konajú súkromným spôsobom, sú povolené pod podmienkou, že sa nepovažujú za potvrdenie prebiehajúcich udalostí, ktoré si stále vyžadujú preskúmanie zo strany Cirkvi“.

Medzi prelátmi, ktorí sa jasne vyjadrili proti pravosti zjavení, bol aj vtedajší mostarsko-duvinský biskup (diecéza, ktorá má jurisdikciu nad farnosťou Medžugorie) Pavao Žanić; tento názor zastával aj jeho nástupca Ratko Perić. Svätá stolica 17. marca 2010 zriadila pri Kongregácii pre náuku viery osobitnú medzinárodnú komisiu pre vyšetrovanie a štúdium zjavení Panny Márie v Međugorí, ktorej predsedá kardinál Camillo Ruini a ktorú tvorí približne dvadsať členov vrátane kardinálov, biskupov, odborníkov a expertov. Táto komisia pracovala dôverným spôsobom a vo februári 2014 predložila svoje závery samotnej Kongregácii, ktorá je teraz kompetentná prijať rozhodnutia v tejto veci. Hlavné body tejto správy, ktoré boli roky utajované, zverejnil 15. mája 2017 pápež František v odpovedi na otázku novinára. V roku 2021 boli zverejnené výňatky zo zápisníc zo zasadnutí komisie. V skratke, prvých sedem zjavení, ktoré sa odohrali medzi 24. júnom a 3. júlom 1981, bolo vyhodnotených ako pravdepodobne autentických. Komisia o tom rozhodla trinástimi hlasmi za uznanie, jedným hlasom proti a jedným hlasom za pozastavenie.

Na druhej strane, pokiaľ ide o vývoj tohto fenoménu, Ruiniho komisia bola veľmi kritická a vyjadrila pochybnosti o skutočnom nadprirodzenom pôvode zjavení po 3. júli 1981, o posolstvách Panny Márie vydaných po tomto dátume a o tajomstvách. Ruiniho správa však nie je konečným posudkom Cirkvi o tomto fenoméne, ktorý zostáva vo výlučnej kompetencii pápeža. Pápež František hodnotil prácu komisie pozitívne a 11. februára 2017 poveril poľského arcibiskupa Henryka Hosera, aby vykonal ďalšie vyšetrovanie pastoračnej situácie. Teraz by mohlo Dikastérium pre náuku viery zasiahnuť vyhlásením, ako to urobilo v posledných mesiacoch v súvislosti s rôznymi mariánskymi skutočnosťami.

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.

Previous
Previous

Mučeníci čistoty

Next
Next

Krížová výprava za čistotu - III. Krížová výprava za čistotu