Dopisy z Večného mesta (1)
Milí priatelia!
Viacerí ste mi napísali, že si radi prečítate niektoré správy o živote v Ríme, a taktiež sú mnohí ďalší, ktorým by som sa chcel prihovoriť a podeliť sa o novinky z každodenného života z rímskej perspektívy. Preto by som vám rád ponúkol niekoľko dopisov z večného mesta, chtiac tak naviazať na blog, ktorý som písal ešte ako bohoslovec pod rovnakým názvom. Tento prvý diel dostanete zvlášť ako prví tí, ktorí odoberáte môj newsletter, ale budem ich pravidelne uverejňovať očíslované na svojom webe.
Už sú to takmer 3 týždne od môjho návratu do Ríma, kde som sa po letnej prestávke vrátil do svojej izby vo veži nového kostola (Chiesa Nuova), postaveného pápežom pre svätého Filipa Neriho. Jeho telesné ostatky sa nachádzajú len niekoľko metrov od miesta, kde vám píšem. Mnohí sú prekvapení, keď hovorím o svojom pobyte vo veži, snáď si mysliac, či mi nehrabe vo veži. Pod zvonicou kostola sa však nachádzajú 3 izby na 3 poschodiach, ku ktorým vedie úzke schodisko, podobne ako keď sa ide v starších kostoloch na chórus.
Tieto týždne sa niesli v znamení začiatku nového akademického roka, v rámci ktorého pokračujem vo svojej doktorskej práci a rád by som sa posunul aj v ďalšom doktoráte z filozofie. V rámci teológie sa venujem dvom mysliteľom 19. storočia, svätému John Henry Newmanovi a jezuitovi Giovanni Perroneovi SJ, ktorý bol snáď najväčším teológom tohto obdobia. Keď ma niekto chcel uraziť a zaškatuľkovať ako starodávneho tradicionalistu, nazval ma kňazom z 19. storočia. Priznávam, že sa tam cítim dobre a štúdium tohto obdobia mi pomáha chápať mnohé súčasné problémy.
Moje dni sú preto strávené písaním a čítaním (v súčasnosti skôr naopak) jednotlivých kníh, aby som mohol dokončiť návrh svojej doktorskej práce. Vďaka kvalitne spracovanému návrhu bude možné ľahšie napísať túto prácu. Tí, ktorí si namýšľajú, že v tomto období nebolo nič zaujímavé v teologickom myslení, po prečítaní mojej práce a snáď aj týchto článkov prídu k opačnému presvedčeniu. Naopak, je veľkým omylom myslieť si, že sme vynašli niečo svetoborné v 20. storočí.
Budúci týždeň sa uskutoční v Ríme púť Summorum Pontificum. Aj tentokrát sa jej zúčastnia viacerí pútnici, aj zo Slovenska. Púť sa tradične začína slávnostnými vešperami v impozantnom Pantheóne v srdci Ríma. Tento rok im bude predsedať emeritný biskup Mario Eleganti zo Švajčiarska. V sobotu ráno bude svätá omša slúžená Mons. Gilesom Wachom, zakladateľom Inštitútu Krista Kráľa. Mons. Wach je naozaj gigantom „tradičného hnutia“, pretože od založenia inštitútu v roku 1990 dostalo tradičnú kňazskú formáciu takmer 200 kňazov. Samotný Wach bol vysvätený za kňaza pred takmer 50 rokmi svätým Jánom Pavlom II. a v tom čase bol formovaný za kňaza pod vedením velikána talianskej Cirkvi, kardinála Giuseppa Siriho, arcibiskupa Janova a protagonistu diania II. Vatikánskeho koncilu. Viackrát som bol pohostený v priestoroch ich seminára v Toskánsku, neďaleko Florencie. Tento rok, žiaľ, už po niekoľkýkrát nebude slávnostná svätá omša v bazilike svätého Petra. Tí, ktorí ju tam ešte zažili, budú súhlasiť, že išlo o naozajstný duchovný zážitok. Spomínam si, ako som v rámci tejto púte bol účastný na svätej omši, ktorú slúžil v bazilike kardinál Raymond Leo Burke. Keď už nebude svätá omša, aspoň bude procesia a pobožnosť, ktorú bude viesť kardinál Gerhard Ludwig Müller.
Púť sa napokon uzatvorí slávnostnou pontifikálnou omšou, slúženou biskupom Elegantim v tradičnej farnosti SS. Trinitá dei Pellegrini v nedeľu dopoludnia. Podľa nariadenia pápeža Pia XI., ktorý ustanovil sviatok Krista Kráľa, sa tento sviatok slávi tradične poslednú októbrovú nedeľu.
Čo sa týka atmosféry Ríma, počasie je tu ešte príjemné. Čo však viac znepokojuje, je narastajúce množstvo žien v burkách. Tento dojem je rukolapný už len za posledné mesiace. Zvlášť sa na to človek pozerá so znepokojením, keď si uvedomí vyhlásenia moslimského sveta aj v kontexte diania 7. októbra 2023. Na svojom webe som vám priniesol viacero článkov, ktoré poukazujú na brutálnu túžbu moslimského sveta dobiť Rím. Na bitku pri Lepante a drvivú porážku zo strany kresťanských vojsk voči nepriateľom európskeho kontinentu 7. októbra 1571 dodnes očividne nezabudli. Je zaujímavé pozorovať, ako sa ľavicová propaganda identifikuje naopak s hnutím za Palestínu. Nástupcovia Sovietskeho zväzu v podobe Putinovho Ruska sú najväčšími dodávateľmi zbraní pre Irán, ktorého cieľom je vymazanie všetkých židov zo sveta z náboženských dôvodov. V tomto je zakódovaná samozrejme celková nenávisť k tomu, čo nazývame západný svet s jeho kresťanskými koreňmi. V tomto smere je zaujímavé si uvedomiť aj názory popredného ľavicového intelektuála Eduarda Chmelára a jeho neustále zastávanie práv Palestínčanov. Žiaľ, každá vojna, aj tá pri Lepante, prináša obete. To však poukazuje aj na to, že pre nás kresťanov je táto Zem len cestou, na ktorej sa musíme dobojovať k nášmu cieľu, ktorým je večnosť.
Okrem nárastu moslimov v uliciach Ríma sa tu rozrástli aj rôzne lešenia, doslova ako huby po daždi. Celý Rím sa pripravuje na svätý rok, upratuje sa a opravuje sa obrovské množstvo budov a ciest. Pozitívnou skutočnosťou je, že sa rozmiestnili rozličné nádoby na odhadzovanie smetí, a tak je tu aj väčší poriadok a čistota. Svätý rok, známy tiež ako jubilejný rok, je osobitný rok, počas ktorého sú katolíci pozvaní na hlbšie duchovné prežitie, pokánie a milosrdenstvo. Tento rok sa tradične vyhlasuje na oslavu určitých udalostí, ako sú významné jubileá, alebo na pripomenutie si dôležitých aspektov viery. Počas svätého roka môžu veriaci získať odpustky, ktoré sú odpustením časných trestov za hriechy, ktoré už boli odpustené. Posledný svätý rok bol vyhlásený pápežom Františkom a trval od 8. decembra 2015 do 20. novembra 2016. Predchádzajúci svätý rok sa konal v roku 2000 na oslavu tretieho tisícročia kresťanstva.
V neposlednom rade vám všetkým ďakujem, ktorí aj finančne podporujete túto aktivitu. Tí, ktorí ste navštívili Rím, viete, čo koľko stojí v tejto metropole. Práve v predchádzajúcich dňoch som dával dokopy vyúčtovanie za uplynulý akademický rok, ktoré raz ročne zasielam v rámci štipendijného programu nadácie Renovabis. Napriek tomuto štipendiu ostávajú každý rok náklady vo výške asi 4000 eur nepokryté, na ktoré musím vždy nájsť rôzne spôsoby vykrytia. Nuž a samozrejme, literatúra a rôzne knihy tiež stoja čosi. Takže srdečná vďaka za každú vašu podporu.
otec Ľubomír
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!
Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.