Hereziarchovia kedysi a dnes
Zdroj: commons.wikimedia.com
Doktrinálny uhol pohľadu, z ktorého sa dnes chceme pozerať, je uhol pohľadu Leva XIII. zachytený v jeho hlbokej a jasnozrivej encyklike o dejinách s názvom „Parvenu à la vingt cinquième année“.
Veľký pápež učí, že celý pokrok kresťanského Západu by nikdy neexistoval bez nadprirodzeného pôsobenia Cirkvi. To ona pozdvihla ľudstvo na vysokú morálnu úroveň, ktorú dosiahlo v stredoveku; to ona naučila ľudí zásadám politickej a sociálnej múdrosti, z ktorých vzišiel ten aspekt civilizácie, ktorý sa právom nazýva kresťanský; to v jej lone prekvitala teológia, filozofia, umenie a spoločenský život.
Vypuknutie protestantizmu v 16. storočí predstavovalo prvú víťaznú vzburu ľudstva proti Božej cirkvi. Cirkev hlásala podriadenie rozumu viere; podriadenie veriacich svätej hierarchii; čistotu mravov v jej najvznešenejšej podobe, a to monogamné a nerozlučné manželstvo a úplnú čistotu pre tých, ktorí nežijú v manželskom stave. Protestantizmus učil podriadiť vieru rozumu, cirkevnú vládu ľudu, zrušil celibát pre klerikov a zaviedol rozvod. Francúzska revolúcia v 18. storočí bola pokračovaním protestantizmu. Zakázala všetky kulty, vyhlásila zvrchovanosť rozumu, rozšírila rozvody na katolícke krajiny a podriadila všetku občiansku moc zvrchovanosti ľudu, rovnako ako protestantizmus podriadil cirkevné vládne orgány ľudu. V 19. a 20. storočí je komunizmus pokračovaním a vyhrotením tejto tendencie: absolútna rovnosť aj v hospodárskej oblasti, radikálny ateizmus, voľná láska. Skrátka tri revolúcie, ktoré sú len tromi etapami pochodu sveta k hlbokej priepasti.
* * *
Tieto katastrofy, prirodzene, postupne vyprodukovali svoje účinky na prostredie, zvyky a na celkovú premenu civilizácie. Kacírstva a herézy, posudzované v chronologickom poradí, boli čoraz skazenejšie na duši i na tele, škandalóznejšie, horšie. Vskutku, čím viac sa proces úpadku prejavoval, tým aktívnejšie boli jeho príznaky. A čím viac bezbožnosť triumfuje, alebo sa predpokladá, že triumfuje, tým slobodnejšie odhaľuje svoju pravú tvár.
Tu, zo štetca Lucasa Cranacha staršieho, máme obraz na ktorom je skupina mužov so vzhľadom vážnosti po všetkých stránkach. Vyrovnanosť, rozvaha... Zľava doprava Luther, Ján Ecolampadio, Fridrich III., saský kurfirst, Zwingli a Melanchton, teda muži, ktorí zaplavili Nemecko, Švajčiarsko, ba aj celý svet zmyselnosťou. Ale medzi samotnými kacírmi boli ešte zvyšky morálky, zvyšky katolíckeho vplyvu: ľudia by nenasledovali náboženských vodcov, ktorí si nezachovali zdanie múdrosti a vážnosti.
Na čo sa dnes zredukovali zvyšky katolíckeho vplyvu v určitých kruhoch? Prakticky na nulu. A duch hereziarchov - ktorý je rovnaký vo všetkých storočiach a pre všetky doktríny - sa dnes na dennom svetle prejavuje oveľa cynickejšie.
Naše ďalšie klišé zobrazuje hereziarchu 20. storočia, slávneho „božského otca“, ktorý si získava nadšenú priazeň súčasného obyvateľstva, podobne ako si ju získal bystrý demagóg Luther od ľudí svojej doby. Tvár „božského otca“ žiari radosťou zo života. Celé jeho telo sa zdá byť presýtené blahobytom. Jeho mladá snúbenica pôsobí rovnakým dojmom.
Vzbúrený duch zmyselnosti žil v 16. storočí v strachu a utajení. A v 20. storočí je jeho víťazstvo také veľké, že sa ukazuje bez hanby. Viera a čistota – tie, žiaľ, zostávajú odsúdené na život v skrytosti..
Prof. Plinio Corrêa de Oliveira
Zdroj: aftp.it
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!
Každý týždeň nový podcast otca Ľubomíra o duchovnom živote a aktuálnom dianí nájdete na Youtube, Spotify alebo ApplePodcast.