Pápež menoval nového “strážcu viery”- úradu, ktorý zastával aj kardinál Ratzinger

Svätý Otec František, dnes na poludnie menoval nového prefekta Dikastéria pre náuku viery. Stal sa ním Mons. Vittório Manuél Fernandéz, doterajší arcibiskup La Plata (Argentína), predtým rektor katolíckej univerzity v Argentíne a osobný priateľ Jorge Maria Bergoglia. Ich intenzívna spolupráca siaha až po stretnutie biskupov Latinskej ameriky v rámci CELAM, kde sa považuje za autora predstaveného kardinálom Bergogliom, takzvaného dokumentu z Aparecida. Pripisuje sa mu autorstvo pápežských dokumentov ako Evangelii Gaudium, alebo Amoris Laetitia.

 

Víctor Manuel Fernández, doterajší arcibiskup La Platy (Argentína). Svojej funkcie sa ujme v polovici septembra 2023". Informoval o tom Bulletin Vatikánskej tlačovej kancelárie.

 

   Pápež menovanie sprevádzal listom adresovaným dotyčnej osobe, v ktorom uviedol líniu, ktorou sa má dikastérium riadiť. "Oddelenie, ktorému budete predsedať, v iných časoch prišlo k používaniu nemorálnych metód. Boli to časy, keď sa namiesto podpory teologického poznania presadzovali doktrinálne omyly," predostrel pápež František a dodal: "To, čo od vás očakávam, je nepochybne niečo úplne iné."

 

   František v liste píše, že nemôže existovať "len jeden spôsob" vyjadrovania náuky, pretože "rôzne línie filozofického, teologického a pastoračného myslenia, ak sa nechajú harmonizovať duchom v úcte a láske, môžu tiež prispieť k rastu Cirkvi. Tento harmonický rast zachová kresťanskú náuku účinnejšie než akýkoľvek kontrolný mechanizmus". Pápež tiež chce, aby sme sa neuspokojili s "teológiou

s chladnou a tvrdou logikou, ktorá sa snaží všetko ovládnuť".

 

V jeho poslednej knihe- ktorá je venovaná téme bozkávania píše aj tieto slová:

 

„Rád by som objasnil, že táto kniha nie je napísaná ani tak na základe mojich osobných skúseností, ale na základe života ľudí, ktorí sa bozkávajú. A na týchto stránkach chcem zhrnúť ľudový pocit, čo ľudia cítia, keď myslia na bozk, čo smrteľníci prežívajú, keď sa bozkávajú. Aby som to mohol urobiť, dlho som sa rozprával s mnohými ľuďmi, ktorí majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti, a tiež s mnohými mladými ľuďmi, ktorí sa učia bozkávať svojím vlastným spôsobom. Konzultoval som aj mnohé knihy a chcel som ukázať, ako o bozkávaní hovoria básnici. A tak v snahe zhrnúť nesmierne bohatstvo života som vytvoril tieto stránky v prospech bozkávania. Dúfam, že vám pomôžu lepšie sa bozkávať, že vás budú motivovať k tomu, aby ste v bozku uvoľnili to najlepšie zo svojho bytia.“

 

 V knihe s názvom Františkov projekt. Kam chce priviesť Cirkev, knižnom rozhovore, ktorý Fernandez poskytol novinárovi Paolovi Rodarimu z talianskeho denníka La Repubblica, opisuje všeobecné témy Františkovho pontifikátu, potrebu vnímať morálne otázky v kontexte, a nie ich presadzovať ako neoddiskutovateľné, "zapáliť srdcia", a nie opakovať zastarané "filozofické alebo prirodzenoprávne" argumenty. Povedal: "Napríklad nie je dobré oponovať manželstvám osôb rovnakého pohlavia, pretože ľudia majú tendenciu vnímať nás ako skupinu urazených, krutých, necitlivých, ba až prehnane citlivých jednotlivcov. Úplne iná vec je hovoriť o kráse manželstva a harmónii rozdielov, ktoré sú súčasťou zväzku medzi mužom a ženou. Tento pozitívny kontext hovorí sám za seba, keď treba ukázať, že používanie rovnakého pojmu "manželstvo" na označenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia, v nevhodné.

 

Nazýva sa Františkovým "dôveryhodným teológom" . Vo svojej vlastnej rozsiahlej obhajobe Amoris Fernandez argumentoval za väčšiu voľnosť pri rozhodovaní o podávaní svätého prijímania rozvedeným a znovu zosobášeným. Napísal, že "nemožno tvrdiť, že tieto [sexuálne] úkony sú v každom prípade vážne nečestné v subjektívnom zmysle. V zložitosti konkrétnych situácií je to miesto, kde podľa svätého Tomáša [Akvinského] 'neurčitosť narastá'." Povedal tiež, že "v mnohých otázkach som oveľa progresívnejší ako pápež"

 

Fernández bol v uplynulých dňoch v Ríme, aby sprevádzal nového arcibiskupa Buenos Aires Jorgeho Ignacia Garcíu Cuervu na slávnostnej omši na sviatok svätých apoštolov Petra a Pavla, keď prijal pápežom požehnané pálium. Včera Fernandez v tweete, v ktorom pridal svoju fotografiu s Františkom, ktorú nazval "nová etapa", uviedol, že so svojím šéfom strávil týždeň, a vyzdvihol jeho dobré zdravie: "Zdieľal som týždeň s Františkom. Pracuje celý deň. Ráno a popoludní má audiencie a stretnutia. Pracuje viac hodín ako ktokoľvek iný vo Vatikáne. Vidíte ho unaveného po piatich hodinách s hutnými vecami, ale po sieste bol perfektný a šťastný".

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

Pravda o odvolaní Bezáka…???

Next
Next

Svätec, ktorého kanonizáciu Slovensko potrebuje . Svet očami otca Ľubomíra (16)