SVET OČAMI OTCA ĽUBOMÍRA: Či ísť na piatkový protest? A či je to vôbec vhodné?

Priatelia, čisto hypotetická otázka, na spôsob stredovekých scholastikov. Nedávno sa ma pokúsil skoliť akýsi vírus, a tak som mal viac času uvažovať o dianí okolo nás. Nebudem politizovať, ale ako občan, ktorý sa považuje za liberála v pravom zmysle slova, sa chcem zamyslieť. Nech máme akýkoľvek politický názor, mal by byť v prvom rade odôvodnený rozumom.

Najprv som si pozrel rozhovor s organizátorkou aktuálnych protestov. Neuveriteľné, ale ona ani len netuší, že Slovensko vstúpilo do EÚ na základe referenda. Mal som vtedy trinásť rokov a ako homo politicus už od detstva som s napätím očakával výsledky referenda. Ak to však nevie človek, ktorý organizuje protesty s cieľom zabrániť vystúpeniu Slovenska z EÚ, rozum sa zastaví.

Vystúpenie z EÚ či NATO je nesmierne zložitý proces. Dokonca aj Peter Schutz, známy zástanca progresivizmu, včera v televíznej diskusii citoval bývalého predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, ktorý tvrdil, že do EÚ sa dá len vstúpiť, nie vystúpiť. Keď som Schutza sledoval, kládol som si skôr otázku, čo by som robil, keby som bol jeho spoludiskutujúci a objavil sa vedľa mňa takto oblečený. Možno by bolo rozumnejšie vystúpiť nie z EÚ, ale rovno zo štúdia. Ani ten najmazanejší politik na čele štátu by nemohol potajomky vyviesť Slovensko z týchto organizácií bez náročného procesu.

Čo sa to vlastne deje?

Pripravuje sa na Slovensku prevrat? Stačí sledovať dianie a čítať knihy. Americký profesor Patrick Deneen vo svojej knihe Why Liberalism Failed (Smrť liberalizmu) opisuje, ako sa liberálne elity snažia prevrátiť spoločenské dianie vždy, keď vláda a politická rovnováha nevyhovuje ich predstavám.

Keď sa ma ľudia pýtajú, koho volím, vždy odpovedám rovnako: nikoho. Som monarchista. Samozrejme, žartujem, ale táto irónia upozorňuje na problém demokracie. Dnes sa demokracia stala idolom, akoby bola najdokonalejším politickým systémom. Momentálne nepoznáme iný funkčný model, ale netreba zabúdať, že ešte donedávna sme boli súčasťou Rakúsko-Uhorskej monarchie. Každý ľudský systém, ktorý nerešpektuje Božiu zvrchovanosť a nekladie si za cieľ plnenie Jeho zákona, je odsúdený na zlyhanie.

Jeden argument za všetky: je správne, aby hlas vzdelaného mysliteľa alebo odborníka mal v demokratických voľbách rovnakú váhu ako hlas človeka, ktorý nemá ani základné vedomosti?

Politika ako manipulácia

Nie je ťažké pochopiť, že bežný občan sa rozhoduje pragmaticky – podľa toho, ako pohodlne sa mu žije. Opozícia sa preto vždy bude snažiť získať moc nie odbornými diskusiami, ale mediálnym vplyvom. Argumenty? Koľkí by im rozumeli? Politici preto komunikujú skôr cez emotívne posolstvá, ktoré sa hlboko zafixujú do podvedomia.

Z toho vyplýva, že aktuálne protesty sú čisto o vyvolaní vášní. Argument, že ide o „rozumný protest“, jednoducho neobstojí. Ako môže stáť na čele „boja“ proti domnelému nepriateľovi generál, ktorý nepozná ani základné svetové strany?

Vystúpenie Slovenska z EÚ ani NATO momentálne nie je reálne. O čom teda tieto protesty sú, ak nie o snahe povaliť legitímne zvolenú vládu?

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

Dialóg s kardinálom Kasperom: O Ríme, Newmanovi a súčasnej kríze

Next
Next

Boj ideí svätého Františka Saleského