Týždeň očami otca Ľubomíra (4)
Milí priatelia! Ďakujem za Vaše správy, viacerí mi môžete teraz namietať že tie týždne sú už dva… Žiaľ, na bojovom poli sa okrem liberalizmu a stále pretrvávajúcej (nie vážnej) choroby, objavil aj omikron. Našťastie okrem krátkej horúčky a únavy som ho úspešne zvládol, avšak mi to neumožnilo venovať sa viacerým činnostiam. Za vaše modlitby o môj plný návrat k silám vopred ďakujem a zvlášť sa za Vás, ktorí sa modlíte za mňa, modlím pri svätej omši.
V tradičnom kalendári sa počas tohto obdobia ukončilo Vianočné obdobie, na sviatok Hromníc (2.2). Verím, že väčšina z vás má stále ten krásny zvyk a váš príbytok zdobí vianočný stromček až do tohto sviatku. Táto skutočnosť zohľadňuje našu zmyslovosť a teda, ako mi iste dáte za pravdu, nie je možné na krst Krista Pána len tak urobiť koniec s Vianocami. Tak, ako sme sa potrebovali na tento sviatok pripraviť, tak potrebujeme postupne z neho aj odísť. Preto, okrem iného, cirkevná tradícia a tradičná liturgia s ohľadom na túto našu ľudskú potrebu dala koniec Vianoc až na Hromnice.
Ako ste si všimli, aj vzhľadom na dva texty, ktoré sa mi podarilo na tejto stránke, zverejniť, celý tento čas sa niesol v duchu opakovaných útokov na osobu emeritného pápeža, Benedikta XVI.. Jeho vina mala spočívať v tom, že v roku 1980 sa mal stretnúť s jedným kňazom, obvineným zo zneužívania maloletej osoby a on si na to po 40 rokoch nespomenul (vo veku úctyhodných 95 rokov). Ako to vo svojom odvážnom vyhlásení zdôraznil kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup, celá táto fraška bola zapríčinená súčasným Mníchovským arcibiskupom, kardinálom Marxom, na ktorého objednávku vznikol spis, ktorý Benedikta XVI. z tohto údajného zanedbania obviňuje. Kardinál Marx bol až donedávna predsedom konferencie biskupov Nemecka a nesie zodpovednosť za Nemeckú synodu, ktorá minulý týždeň odhlasovala svätenie žien, požehnávanie homosexuálnych párov a mnohé iné veci v rozpore s náukou Katolíckej cirkvi.
Ďalší prelát, luxemburský kardinál Jean Claude Hollerich, z rehole jezuitov, sa v rozhovore vyjadril, že nadišiel čas, aby Cirkev prehodnotila svoju náuku ohľadom homosexuality a prestala ju považovať za hriech. Je pri tom dôležité zmieniť, že práve tento kardinál má stáť na čele Synody o Synodalite, ktorú vyhlásil svätý Otec a ktorá sa má konať budúci rok vo Vatikáne.
V celom tomto kontexte sa zdá byť úsmevné, že niekomu môže prekážať tradičná predkoncilová liturgia a snažia sa voči nej presadiť tie najtvrdšie reštrikcie, kým homoseuxálni kňazi i preláti s ich vymyslenými liturgiami nikomu nevadia. Dokonca v jednej nemeckej diecéze navrhli, aby miesto nedeľnej bohoslužby čítali spis, ktorý obviňuje emeritného pápeža z nečinnosti voči páchateľom zneužívania.
Skrátka, celé uplynulé obdobie sme svedkami toho, čo sa stalo počas francúzskej revolúcie. Vtedy bol symbolicky v katedrále Notre Dame v Paríži z oltára zvrhnutý Boh a bol na neho postavený človek. Posledné dva roky sme svedkami toho, ako je viera vo vedu a človeka kladená na oltár a z oltára je zosadený Boh. Nuž a ako hovorili naši predkovia, „bez Božieho požehnania, márne naše namáhania“. Ťažko si predstaviť, že pastieri, ktorí majú srdcia plné Boha, budú zastávať hriechy a skutky, ktoré sa Bohu protivia. V tomto je Benedikt XVI. vzorom príkladného pastiera a preto nikto normálny nemohol o ňom ani na sekundu pochybovať, že človek takej hlbokej náuky, akou sa niesol jeho pontifikát, by mohol zlyhať v podobných záležitostiach. Evidentne niekomu táto čistá náuka vadí a preto ju potrebuje takýmto spôsobom likvidovať.
Ďalšou zaujímavosťou je skutočnosť, ktorú som už na tomto mieste spomínal, že všetci zmieňovaní preláti sa tvária, ako bojujú proti tragédii zneužívania maloletých, avšak zároveň zavádzajú požehnávanie homosexuálnych zväzkov. Pričom, ako som už spomínal, väčšina páchateľov zneužívania sú podľa odborníkov homosexuáli.
Napokon treba poznamenať, že pontifikát Benedikta XVI. sa podľa štatistík vyznačoval rekordným nárastom počtu kňazských povolaní. Podľa štatistík, navštevovalo za uplynulé desaťročia audiencie a modlitby Anjel Pána počas pontifikátu Benedikta XVI. najviac ľudí, hoci mnohí by sa nazdávali že rekordmanom je obľúbený Ján Pavol II.. Zdá sa však, že srdcia ľudí si získala najviac práve náuka nemeckého pápeža. Sám som sa k Benediktovi XVI. Mohol niekoľkokrát, ako mladý študent, priblížiť a osobné stretnutie s ním, keď som nastúpil na Pražský matfyz, spojené s jeho osobným príkladom človeka hľadajúceho pravdu, bolo rozhodujúcim momentom pri mojom rozhodnutí zanechať starú lásku- astronómiu a dať sa na štúdium teológie.
Dnes, keď píšem tieto riadky máme napokon sviatok Panny Márie Lurdskej, ktorý je zároveň 9. výročím jeho odstúpenia z pontifikátu. Je to deň nostalgie, smútku, no aj nádeje. Je najvyšší čas, aby sme zatiahli na hlbinu a snažili sa viac študovať náuku pápeža Ratzingera (spolu s jeho veľkým dielom - Katechizmom Katolíckej Cirkvi) a zamýšľali sa nad tým, čo nám chcel skrze neho Boh povedať do našich búrlivých čias.
Požehnaný čas priatelia, vďaka za Vaše modlitby a teším sa na ďalší text v tejto rubrike, verím, že už o týždeň, v stredu večer, v plnom zdraví….
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!